czwartek, 12 maja 2016

Ocieplenie domu i elewacja

Cześć. Remontom u mnie nie ma końca. Wiele dni byłam bez podłogi, a miał to być tylko niewinny remont kuchni. Potem tata położył płytki w kuchni i korytarzu, więc miałam ograniczone pole do popisu jeżeli chodzi o poruszanie się po domu. Kilka tygodni wcześniej ocieplaliśmy dom i robiliśmy nową elewację. Stara wołała o pomstę do nieba. Nie mogliśmy nie wykorzystać dobrej pogody, więc prace poszły całkiem sprawnie, choć mimo to, cały ten remont bardzo mi się dłuży. Od 16-go do 19-go ma być montaż mebli, więc mam nadzieję, że już za tydzień w końcu będzie normalnie, jak wcześniej z tym, że o wiele ładniej. Prace remontowe w moim domu były dla mnie inspiracją przy pisaniu tego posta, którego postanowiłam poświęcić ociepleniu domu, metodach izolacji i elewacji.

W domach, które wybudowane zostały od kilkunastu do kilkadziesięciu lat temu warto wykonać termomodernizację. Odpowiednio przeprowadzony remont ograniczy straty ciepła i zmniejszy koszty ogrzewania nawet o połowę. Przez ściany, dachy i także okna ucieka najwięcej ciepła, a co za tym idzie niepotrzebnie ponosimy koszty energii zużytej do jego produkcji.  Mamy do wyboru wiele systemów ocieplenia, które różniącą się pomiędzy sobą poszczególnymi materiałami, ale wszystkie opierają się na tej samej zasadzie tworzenia ocieplenia. Najpopularniejszymi sposobami ocieplenia domu są styropian, wełna oraz pianka. Piankę nanosi się poprzez natrysk pianki, co pozwala wyeliminować wszystkie ewentualne mostki termiczne. Izolacje natryskowe stosowane są od niedawna, jednak szybko zyskują coraz więcej zwolenników. W chwili obecnej większą popularnością nadal cieszy się jeszcze ocieplenie poddasza styropianem. Jednak wybór takiego rozwiązania wymaga dużych umiejętności monterskich, a niewłaściwe wpasowanie płyt może się wiązać z większymi stratami energii cieplnej. Ocieplenie jest bardzo ważne, ponieważ jeżeli zrobimy to dobrze, możemy lepiej zatrzymać ciepło w domu, co w konsekwencji będzie sprzyjało ograniczeniu wydatków za ogrzewanie. 
 
Jeżeli chodzi o elewację i tu mamy duże pole do popisu. Do wyboru mamy elewację z drewna, kamienia, klinkieru czy stryktury akrylowej. Struktura jest najtańszą z wszystkich wymienionych przeze mnie rodzajów i w mojej opinii kładzie się ją najszybciej. Pięknie wygląda elewacja z klinkieru, jednak jest to droga inwestycja, do tego bardzo pracochłonna. Elewacja z drewna jest dość efektowna, robi się ją szybko, jednak należy odpowiednio zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi, by służyło latami. Mi osobiście podoba się łączenie różnych stylów, jak np. klinkier z kamieniem czy struktura z drewnem.

Do czasu, aż sama będę stała przed tym dylematem jeszcze sporo czasu, bo póki co budowa jakiegokolwiek domu stoi na poziomie 0, jednak jestem dobrej myśli. Możliwe, że zmieni się moda, może pojawią się jeszcze inne, ciekawsze i oryginalniejsze rozwiązania - kto wie. 

Jaki rodzaj elewacji macie lub jaki chcielibyście mieć? Może właśnie stoicie przed takimi dylematami?

13 komentarzy

 1. U mnie też szykuje się taki remont ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam Ci zajrzenie na stronę docieplajdom ,gdzie znajdziesz wiele materiałów, które pomogą Ci dobrze ocieplić dom.Znajdziesz tam styropiany, wełny, tynki, pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo podoba mi się kamień na domie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne elewacje, nie zastanawiałam się nad tym jak z zewnątrz miałby wyglądać mój dom. na razie nic nie buduję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Izolacja i docieplanie przy użyciu pianki zamiast "tradycyjnego" styropianu wydaje się nie tylko lepsza pod względem technicznym, ale też szybsza :D Ciach prach i zapiankowane :D

  OdpowiedzUsuń
 5. tradycyjny styropian też ma swoje zalety, pod warunkiem, że jest firmowy i dobrej jakości, podsyłam przy okazji filmik instruktażowy, może komuś się przyda ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis, według mnie jeden z najciekawszych : )
  My ocieplaliśmy w tym roku dom, styropianem. Polecam wszystkim tym, którzy jeszcze nie ocieplili swoich domów zrobić to ponieważ jest do duży koszt który się naprawdę bardzo szybko zwraca.
  Godny uwagi jest również ten sklep https://docieplajdom.pl/pol_m_Welna-mineralna-2005.html.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi też się bardzo podoba łączenie styli. Próbowałam trochę kombinować pod tym względem, ale jeśli chodzi o okna, Lubin jest dość skromny w wyborze. W ogóle jeśli chodzi o jakieś ciekawe nowinki stylistyczne.

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie remont ciągnie się i ciągnie i też końca nie widać! Teraz zastanawiamy się nar rodzajem ocieplenia. Znaleźliśmy bardzo przyzwoity styropian fasadowy w internecie, dokładnie tutaj https://docieplajdom.pl/pol_m_Styropian_Styropian-fasadowy-2193.html i chyba pójdziemy w tę stronę, ale zastanawiamy się jeszcze nad styropianem grafitowym! Jakieś podpowiedzi?

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy22:49:00

  Docieplenie domu robi naprawdę różnicę. U nas jeszcze potrzebne były nowe okna na wymiar, bo stare były zbyt przewiewne. No i warto wiedzieć, że konieczne jest jednak wietrzenie domu, aby nie zbierała się wilgoć. Wilgotne powietrze trudniej ogrzać. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niektóre elewacje wyglądają jak dzieła sztuki. Szkoda, że w Polsce jeszcze mało takich widać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam czerwoną cegłę - genialne!

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...