piątek, 19 maja 2017

Drzwi - odrobina prywatności i ozdoba domu

Nie od dziś wiadomo, że drzwi to bardzo potrzebna rzecz. Te zewnętrzne chronią nas przed niechcianymi osobnikami (czyt. złodziejami), dodatkowo dzięki mi, może zamknąć na klucz garaż, w którym trzymane są często drogie narzędzia czy też samochody. Drzwi wewnątrz domu stanowią pewnego rodzaju ochronę - ochronę swojej prywatności. Kiedy mamy gorszy dzień, możemy zamknąć się w swoim pokoju i ochłonąć, czasem też odpocząć z książką w ręku z dala od domowego harmideru. Jak widzicie, pełnią one bardzo ważną funkcję w domu. Drzwi mogą otwierać się w różny sposób i w zależności od tego zajmować mniej lub więcej miejsca. Wyróżniamy więc:


#1 DRZWI ROZWIERALNE - najbardziej popularne i najczęściej spotykane drzwi w domach, to drzwi rozwieralne. W zależności od potrzeb dzielą się na lewe (tj. otwieramy je do siebie lewą ręką, zgodnie z ruchem wskazówek zegara) oraz prawe (otwieramy je do siebie prawą ręką w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara). Takich drzwi w swoim domu mam najwięcej. Zajmują one jednak najwięcej miejsca, kiedy się je otwiera. Potrzebują naprawdę sporej przestrzeni, więc super sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Na powyższym kolażu pokusiłam się o wybranie drzwi pastelowych. Jak widzicie, na dwóch obrazkach są drzwi zewnętrzne i jedne wewnętrzne. Zewnętrzne wyglądają mi bardziej na drzwi, które mają ładnie wyglądać, niż nas chronić, dlatego nie czułabym się z nimi komfortowo. Bardzo solidnie prezentują się drzwi producenta http://www.gerda.pl/. Te drzwi wyglądają właśnie tak, jak drzwi, które najczęściej spotykamy w polskich domach. Są to głównie drzwi antywłamaniowe. Na domkach letniskowych, na których pracuję, właściciele najczęściej zaopatrują się właśnie w takie drzwi, by nie dopuścić do żadnych kradzieży.
 

#2 DRZWI PRZESUWNE - drzwi te są bardzo praktyczne i rewelacyjnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, bądź do wnęk, które chcemy zagospodarować, jako mini spiżarnia czy miejsce na pralkę lub inny sprzęt AGD. W zależności od rodzaju mogą to być drzwi jedno lub dwuskrzydłowe. W obu przypadkach przesuwane na szynie. Drzwi te mogą również zachodzić na ścianę lub chować się w niej. Na powyższym kolażu możecie zobaczyć piękne drzwi, które niekoniecznie chciałabym chować w ścianie. Same w sobie stanowią swojego rodzaju ozdobę.


#3 DRZWI SKŁADANE - ten rodzaj drzwi występuje pod dość szerokim nazewnictwem, bo spotkać możemy je również pod hasłem drzwi harmonijkowych czy łamanych. W skrócie, charakteryzuje je to, że przy otwieraniu składają się niczym parawan, co w konsekwencji zajmuje mało miejsca. Takie drzwi wydają się dla mnie mieć najlepsze zastosowanie np. kiedy chcemy oddzielić jedno pomieszczenie od drugiego, ale nie zależy nam na zbyt wielkiej prywatności. Dlatego takie drzwi widzę najbardziej np. podczas oddzielenia kuchni od salonu. Drzwi składane, kiedy są ładnie wykonane stanowią również wielką ozdobę. Bardzo spodobały mi się te najbardziej przeszklone drzwi. Z pewnością przepuszczają maksimum światła, więc pokój dzięki nim może być jaśniejszy.


#4 DRZWI OBROTOWE I WAHADŁOWE - możemy wyróżnić jeszcze dwa rodzaje drzwi, którym są drzwi obrotowe oraz drzwi wahadłowe. Zarówno jedne jak i drugie nie są zbyt popularnymi drzwiami w domach, bo nie spotkałam się jeszcze, by ktoś takie drzwi miał zamontowane u siebie, aczkolwiek na inspiracjach Pinterest takie rozwiązania widuję. Z drzwiami obrotowymi najczęściej można spotkać się w centrach handlowych czy też w dużych hotelach bądź biurowcach. Je też  możemy podzielić na dwa rodzaje, tj. te które obracają się za pomocą siły ludzkich rąk oraz obrotowe drzwi automatyczne. Drzwi wahadłowe, to takie drzwi, które zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym. Najczęściej możemy spotkać się z takimi drzwiami w salach weselnych (drzwi od kuchni) czy innych punktach gastronomicznych. Takie drzwi ułatwiają pracę kelnerom.

Rodzajów drzwi jest naprawdę wiele. Różnią się one sposobem i stroną otwierania i przede wszystkim wyglądem. Drzwi na wąskim holu mogą stanowić swojego rodzaju ozdobę, jeżeli dobierzemy je odpowiednio. Małych pomieszczeń nie warto zagracać dodatkowo zbędnymi obrazkami czy szafkami, na które i tak nie ma za bardzo miejsca. Piękna drzwi zrobią tu robotę. Ja w swoim domu mam drzwi rozwieralne i jedne przesuwne, do najmniejszego pokoiku w moim domu.

A może ktoś z Was ma w swoim domu drzwi obrotowe albo wahadłowe?

14 komentarzy

 1. Bardzo podobają mi się drzwi przesuwane i składane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. te przesuwane i harmonijkowe najbardziej do mnie przemawiają, dodają wnętrzu smaku !

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobają mi się przesuwne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. gdybym miała dom na pewno skorzystałabym z podpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Drzwi przesuwane m i się podobają i można sporo miejsca zaoszczędzić jeśli ma się małe mieszkanie :)Nie mam ani obrotowych, ani wahadłowych - ma tradycyjne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo podobają mi się drzwi suwane lub weneckie w mieszkaniach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. drzwi musza miec dobre zamki:P

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna sprawa z przesuwnymi drzwiami, które kryją sprzęt AGD :)

  OdpowiedzUsuń
 9. mi się bardzo podobają takie duże przesuwane i szklane, sa mega eleganckie i z klasą

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne zdjęcia ☺

  OdpowiedzUsuń
 11. uwielbiam tu do Ciebie wchodzić :)) zawsze coś ciekawego można przeczytać ! :)) pozdrawiam serdecznie ! :))

  http://by-sleep.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. składanych nie lubię. zawsze się boję, że coś uszkodzę :P

  OdpowiedzUsuń
 13. A może automatycznie otwierane? Chociaż taka opcja najczęściej spotykana jest w hotelach bądź większych firmach :)

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...