sobota, 1 lipca 2017

Mały szczegół, który może ocalić życie Twoje lub Twoich bliskich

Czasem sekunda lub jej ułamki sprawiają, że nasze życie może obrócić się o 180 stopni. Mały, niewinny odblask - tylko tyle wystarczy, by w ciemną noc na poboczu zauważył Cię jadący, nierzadko zmęczony kierowca. Kiedy zapadnie zmrok, a dookoła panuje tak nieprzyjemna pogoda, jak np. dziś, pieszy, który ubrany jest w ciemny strój, przez kierującego samochodem widziany jest dopiero z odległości około 20 metrów, z kolei jeżeli ma na sobie jasne ubranie – to z 50 metrów. Jeśli założymy, że minimalna droga zatrzymania samochodu, który jedzie z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h nawet 80 metrów - możemy nie mieć tyle szczęścia, by uniknąć wypadku! Mając na sobie różnego rodzaju elementy odblaskowe, pieszy widziany jest już z odległości 150 metrów. Właściwa widoczność pieszego, daje kierowcy szansę na stosunkowo szybką reakcję na wczesne zauważenie kierowcy oraz uchronienie go przed potrąceniem. 


DLACZEGO WARTO NOSIĆ ODBLASKI?

#1 UNIKNIESZ KARY FINANSOWEJ - mam wrażenie, że wcześniej ludzie niespecjalnie dbali o to, czy są widoczni dla kierowców czy też nie. Wizja ewentualnej utraty życia okazała się niewystarczającym powodem na to, by zaopatrzyć się w odpowiednie odblaski. Odkąd zaczęto kłaść większy nacisk na ubiór na drodze i karać mandatami osoby, które nie wyróżniały się na drodze w taki sposób, jak powinny, coraz częściej widuję ludzi, którzy jednak zakładają kamizelki, czy różne opaski. Kary finansowe zawsze są jednym z większych mobilizatorów.

#2 DBASZ O SWOJE ŻYCIE - według statystyk, w Polsce na ciemnych drogach rocznie ginie około 1000 pieszych i rowerzystów. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że są niewidoczni dla kierowców. Wszystko mogłoby potoczyć się inaczej, gdyby osoby te odpowiednio zadbało o swój ubiór.

#3 ROBISZ TO DLA SWOJEJ RODZINY - kiedy wychodzisz o zmroku z domu, z tyłu głowy miej swoją rodzinę i pomyśl o tym, że jeżeli nie ubierzesz się odpowiednio na drogę, możesz już więcej jej nie zobaczyć. Jeżeli masz dzieci i nie zadbasz też o ich garderobę - wszystko może zakończyć się bardzo podobnie. Ostatnio powstaje coraz więcej firm, które trudnią się sprzedażą odblasków wszelkiej maści. Jedną z nich jest https://www.refloactive.com. Przejrzałam asortyment sklepu i znalazłam tam np. pokrowiec na plecak dla dziecka, które wracając ze szkoły, będzie zdecydowanie bardziej widoczne np. jesienią, gdy na dworze będzie szarówka.


KILKA INNYCH RAD:

#1 ZAPOMNIJ O MODZIE - najbardziej widoczna na drodze jest kamizelka z prostego powodu - jest to największy element odblaskowy jaki można na siebie włożyć. Młodzież niechętnie po nią sięga, ponieważ to "wiocha". Moim zdaniem coś, co może uratować życie nie może nią być! Poza tym, na Refloactive kamizelki są całkiem stylowe.

#2 UPRAWIAJ SPORT Z GŁOWĄ - mamy już lato. Ta pora roku sprzyja uprawianiu sportu. Coraz popularniejszą aktywnością fizyczną staje się bieganie. Najczęściej robi się to wieczorem, bo wtedy jest chłodniej, a na ulicach nie ma gapiów. Kiedy przejdzie Ci przez myśl, że wieczór to najlepsza pora na bieganie - ja się z Tobą zgodzę, tak samo z tym, że ważne jest również dbanie o siebie. Jednak nadrzędną wartością jest również dbanie o swoje bezpieczeństwo, więc ubierz się odpowiednio.

#3 ODBLASKI NOŚ NISKO - elementy odblaskowe są tak dobrze widoczne, ponieważ odbijają światła. Tak więc prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków z tylu i z przodu.
Czy przykładacie wagę do elementów odblaskowych kiedy wychodzicie z domu? Czy wpajacie swoim dzieciom lub dzieciom w rodzinie, jak ważna jest to kwestia?

24 komentarze

 1. Mam w szufladzie opaskę odblaskową, zawsze w pogotowiu. A i plecak także kupiłam z elementami odblaskowymi dla bezpieczeństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. gdy wracam z pracy jest godzina 21.30- czyli już po zachodzie słońca , na mojej wsi nie ma w każdym miejscu chodników ani lamp ulicznych, zdarzają się piesi i rowerzyści, których niestety w ogóle nie widać i sami stwarzają zagrożenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście nie chodzę po zmroku na dworze ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli, ktoś w PL nosi kamizelkę to jest pośmiewiskiem- a przecież chodzi tu o bezpieczeństwo! Kiedy byłam w Irlandii tam każdy, nawet w dzień podczas spacerów po wiejskich dróżkach i miasteczkach nosił kamizelkę. Ja byłam zachwycona- z daleka widziałam wszystkich pieszych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś podejście do kamizelek w Polsce się zmieni :)

   Usuń
 5. my mamy odblaski zawsze gdy wychodzimy na wieczorne spacery z córką

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto uświadamiać ludzie o takich rzeczach, gdyż może to komuś uratować życie😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja sama odblasków nie noszę, ale mój syn, gdy jest ciemno bez niego nie wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj tak. Odblaski są bardzo ważne. Ja jestem kierowcą i wiele razy miałam sytuację że pieszego, czy rowerzystę ominęłam w ostatniej chwili. Nawet nie jestem w stanie opisać jaki to był dla mnie stres. Odblaski ulatwiły by życie kierowcom i uratowały je pieszym

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam odblask przy torbie !

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że poruszyłaś ten temat. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bez odblasków naprawdę nie są widoczni po zmroku na drodze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie mam odblasków, ale poruszam się tylko w miejscach dobrze oświetlonych i bardzo rzadko po zmroku :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobrze, że poruszyłaś ten temat, kilka razy jako kierowca musiałam awaryjnie hamować, bo poboczem poruszali się piesi (np. matka z małym dzieckiem), bez żadnych odblasków, latarki - zupełnie nic... Trzeba o tym mówić głośno :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Odblasków mam pełno, wszędzie je zaczepiam, nawet na buty!

  OdpowiedzUsuń
 14. Moj syn jest cały odblaskowy, teraz producenci odzieży dziecięcej zwracają na to uwagę. Już nie raz udało nam się kupić zimową odzież z wszytymi odblaskami. Oskar ma też plecak do szkoly z elementami odblaskowymi. Taki zwykły odblask może uchronić nas od nieszczęścia.

  OdpowiedzUsuń
 15. wpis przydatny bardzo !! odblasków używamy i nie rozumiem ludzi którzy ich nie noszą :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja nie zwracam na to uwagi z prostego powodu - nigdy nie wychodzę jak jest już ciemno, pomijając imprezy podczas weekendu - ale wtedy idziemy przez miasto gdzie ulice są dobrze oświetlone.

  OdpowiedzUsuń
 17. a rzadko gdzies wieczorami chodzę, wiec mi sie nie przyda, ale post super. bezpieczenstwo przede wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 18. Też jestem za odblaskami, wielokrotnie nocą jak jechaliśmy to tylko rozwaga męża sprawiała, że w nikogo nie uderzyliśmy, niestety ludzie nie myślą :(

  OdpowiedzUsuń
 19. U nas jest ciemno, brak lamp i odblaski są ważne

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...