środa, 28 lutego 2018

Wybielanie zębów w pigułce

Wybielanie zębów to jeden z procesów, o którym bardzo często się słyszy. Jest to dobry sposób na poprawę samopoczucia oraz świetna inwestycja w coś najcenniejszego dla nas - czyli w samego siebie. Wybielać zęby można na bardzo wiele różnych sposobów - są też nawet patenty domowe. Dziś chciałabym co nieco napisać o przyczynach powstawania przebarwień na zębach oraz na czym polega wybielanie zębów. Bardzo pomocna przy pisaniu tego tekstu była mi strona: orto.info.pl. Jest to Specjalistyczne Centrum Ortodoncji.NA CZYM POLEGA WYBIELANIE ZĘBÓW?

Wybielanie zębów polega na usunięciu barwników, które znajdują się na powierzchni i wewnątrz tkanek twardych zębów. Ma to za zadanie przywrócić im naturalną biel. Warto pamiętać, że wszystkie metody wybielania należą do najbardziej zachowawczych z zakresu stomatologii estetycznej. Jeżeli efekty jakie się uzyska nie są zadowalające, należy zastosować bardziej inwazyjne metody, np. licówki kompozytowe, porcelanowe, korony.

CO POWODUJE, ŻE ZĘBY SIĘ PRZEBARWIAJĄ?
Na przebarwienia zębów wpływa bardzo wiele czynników, które dzieli się na ogólne (zewnątrz i wewnątrzpochodne) oraz miejscowe. Do czynników miejscowych możemy zaliczyć, np. urazy zębów, martwą miazgę, krwotoki miazgi, leki i materiały do wypełniania kanałów czy próchnicę. Przyczynami ogólnymi wewnątrzpochodnymi są najczęściej choroby ogólnoustrojowe: hiperbilirubinemia, porfiria, alkaptonuria czy zaburzenia hormonalne. Do przyczyn ogólnych zewnątrzpochodnych należą przebarwienia spowodowane sztucznymi barwnikami pożywienia (kawa, herbata, soki, czerwone wino), tytoń, marihuana, leki doustne (zwłaszcza preparaty żelaza), długotrwale stosowane płukanki z chlorheksydyną, sangwinaryną, cetylopirydyną lub listeryną, azotan srebra, fluorek cyny.

JAKICH ŚRODKÓW UŻYWA SIĘ DO WYBIELANIA ZĘBÓW?

Najczęściej stosuje się nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu (mocznika). Czasem stosuje się tez inne składniki, jednak rzadkiej. Należą do nich nadtlenowęglan, nadboran sodu czy chloran sodu. Środki te są utleniaczami i posiadającymi wysoki potencjał redukcyjny. Powstają z nich wolne rodniki, które rozbijają cząsteczki barwników i prowadzą do powstania związków bezbarwnych. 
JAKIMI METODAMI MOŻNA WYBIELIĆ ZĘBY ŻYWE?
W tym zakresie wyróżnić można trzy metody: wybielanie preparatami ogólnodostępnymi w aptekach, metoda nakładkowa oraz profesjonalna wykonywana przez specjalistę w gabinecie. 

"BIAŁA DIETA" - WAŻNE POJĘCIE

Od kilku dni do tygodnia po zabiegu, zalecana jest tzw. biała dieta, czyli dieta składająca się wyłącznie z białych, bezbarwnych produktów. Dieta ta jest konieczna, by nie doszło do przyłączenia się barwników, których się pozbyliśmy. Najlepiej przy tej diecie spisują się produkty nabiałowe, takie jak kefiry, sery białe oraz inne, jak ryż, kalafior.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO WYBIELANIU

Wszystko ma swoje dobre i złe strony. W przypadku wybielania jest podobnie. O ile poddamy się zabiegowi czy zrobimy to na własną rękę możemy cieszyć się pięknymi, białymi zębami, ale również jest szansa na to, że nasze zęby staną się nadwrażliwe (na ciepło, zimno) - dzieje się tak u ok. 50-75% osób. Rzadziej, może pojawić się również wystąpienie bólu samoistnego, podrażnienie dziąseł czy przyszyjkowa resorpcja zewnętrzna.

PRZECIWWSKAZANIA PRZY WYBIELANIU ZĘBÓW

Do przeciwwskazań przy wybielaniu zębów zalicza się: choroby dziąseł, nałogowe palenie papierosów, alergia na środki wybielające, wiek poniżej 18 roku życia, ciąża, cukrzyca, poważne choroby układowe czy starcie szkliwa.

JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT?

Z tym bywa różnie - wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W zależności od tego, jak dbamy o zęby i jaką dietę stosujemy, efekt ten może się utrzymywać od roku do nawet 4 lat. 

Takie małe wybielanie zębów w pigułce wyszło. Jak wiecie, niebawem wychodzę za mąż, więc taki śnieżnobiały uśmiech by się przydał. Zastanawiam się nad wybielaniem zębów. Muszę tylko zadecydować, która metoda będzie dla mnie najlepsza.

Poddawaliście się zabiegowi wybielania zębów?

49 komentarzy

 1. Całe życie bardzo dbam o zęby jednak są słabe z natury, ostatnio miałam jeden ponownie leczony pod mikroskopem. Kosztują mnie majątek. Aby wzmocnić niektóre czekają mnie w najbliższej przyszłości mostki :/ Myślę, że są zbyt wrażliwe na wybielanie. Marzę o koronach cyfrowych. Mając białe ząbki na pewno szeroko bym się uśmiechała a uśmiech cały czas by nie schodził z mojej twarzy

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, ja nigdy. Jakoś nie mogę się zdecydować...

  OdpowiedzUsuń
 3. oj przydałoby mi się wybielanie :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny i przydatny post, ostatnio zastanawiałam się nad profesjonalnym wybielaniem zębów w salonie dentystycznym i myślę że się skuszę bo jednak efekty są naprawdę bardzo fajne

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam za wrażliwe zęby na wybielanie, ale dentystka poleciła mi do tego olej kokosowy :) Jeszcze nie próbowałam, ale widziałam gdzieś w sieci, że są efekty:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym się chętnie na taki zabieg wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja kiedyś chciałam ale trzeba mieć wszystkie zeby wyleczone a u mnie z tym problem, teraz karmie piersią wiec tez nie mogę się poddać temu zabiegowi

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam wybielane zęby przed ślubem ( wiele lat temu) i do tej pory efekt widać, przynajmniej mnie się tak wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 9. właśnie ostatnio miałam paski, ale mało skuteczna metoda, gdyż piję dużo herbaty i kawy

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nigdy nie robiłam sobie takiego zabiegu, ale może czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja się też nad nim zastanawiałam przed ślubem, ale koniec końców miałam tyle na głowie, ze całkiem o tym zapomnialam ;D.

  OdpowiedzUsuń
 12. Od długiego czasu o tym myślę i z przyjemnością bym się na to zdecydowała, tylko jakoś nie mogę się zebrać. Jest to jednak zdecydowanie na mojej to do list, niestety nie mam genetycznie świetnego uśmiechu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pewnie każdy z Nas chciałby mieć piękne białe zęby ja gdyby decydowała się na wybielanie to chyba postawiłabym na wybielanie przez specjalistę w gabinecie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja bym się nie poddałą zabiegowi, jednak dobra szcztecza z wybielaniem tez działa, sparwdziłam na sobie

  OdpowiedzUsuń
 15. Rozjaśniałam kiedyś zęby przy użyciu pasków, efekt był całkiem fajny ale krótki i po nim zęby nabrały brzydkiego koloru

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja też od jakiegoś czasu rozważam wybielanie zębów i również się zastanawiam, która metoda byłaby dla mnie najlepsza. Chyba najlepiej będzie skonsultować to ze specjalistą ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja właśnie mam w planach swoje odrobinę wybielić, jednak jak większość osób się waham (już od dłuższego czasu). Wiadomo, że super byłoby wybrać się do dentysty na zabieg, jednak kosztuje bardzo dużo, więc ja szukam innej metody ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja miałam raz wybielane zęby nadtlenkiem karbamidu i efekty były piorunujące. Bardzo polecam :D Wybielone zęby to +50 do szczęścia :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Fajnie jest mieć takie białe zęby. Chętnie poddałabym się takiemu delikatnemu zabiegowi:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Pamiętam swoją przygodę z wybielaniem zębów w domowym zaciszu, za pomocą Białej Perły... nigdy więcej. Moje zęby po zastosowaniu preparatu stały się mega wrażliwe. Do tego stopnia, iż nawet powietrze je podrażniało.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nigdy nie wybielałam zębów.

  OdpowiedzUsuń
 22. no mi by się przydało wybielanie ząbków, za dużo kawy piję :-/

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo jestem ciekawa takiego zabiegu. Nawet nie wiem czy jest on możliwy na moich zębach. Chciałabym wykonać taki zabieg w maju, taki ot co prezent na urodziny. Zobaczymy może będę mogła. :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie wybielałam, ale to nie dla mnie mam za wrażliwe i słabe zęby ;/

  OdpowiedzUsuń
 25. Jak ogarnę wszystko z aparatem to oczywiście pójde na wybielanie :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nigdy nie wybielałam zębów u specjalisty ale korci mnie aby spróbować;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja raz wybielałam zęby u dentysty - fajny efekt uzyskałam i nawet utrzymywał się sporo czasu. Jednak złe nawyki robią swoje - kawa i papieros sprawiły że ząbki znowu zrobiły się nieciekawe. Rzuciłam palenie, odstawiłam kawę, ale na wybielanie jeszcze się nie wybrałam. U mnie obyło się bez skutków ubocznych, ale mam mocne zęby od dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 28. Z racji tego, że uwielbiamy z mężem pić kawkę i nie wyobrażam sobie z niej zrezygnować, więc takie wybielanie chyba nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Dobry post! Wybielałam zęby 8 lat temu paskami i byłam zadowolona. Efekt rzeczywiście trzymał się ze 2 lata. Teraz już mam jakie miałam ale i tak słyszę pytania, czy jestem świeżo po wybielaniu, więc odkładam ponowne wybielenie w przód. W końcu muszę to jednak zrobić. Zęby przy dziąsłach zawsze są trochę bardziej żółte i to mi jednak przeszkadza, Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja teraz wybielam zęby węglem + olej kokosowy i wszystko ładnie oczyszcza i wybiela. Ja codziennie piję kawę i często mam naloty :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Nigdy nie wybielałam, ale przed ślubem będę o tym myśleć :-)

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy i przydatny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja się trochę obawiam wybielania, że zęby będą bardziej wrażliwe, ale też tego że jedynkę mam odbudowaną i pewnie byłoby widać różnicę :(

  OdpowiedzUsuń
 34. Nigdy nie wybielałam zębów, ale też myślę żeby to zrobić właśnie przed ślubem :) Ciekawa sprawa z tą białą dietą, niby zabawnie to brzmi, ale jednak coś w tym jest. Na pewno bym się pilnowała, bo wybielanie nie należy do najtańszych rzeczy no i szkoda byłoby zaprzepaścić efektu przez lampkę czerwonego wina czy filiżankę czarnej kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Nie korzystałam nigdy z takiego zabiegu. Ciekawy wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Przydatny post, ja myślałam o wybielaniu zębów :D Mam nadzieję, że nie mam uczulenia na pewno takie środki , bo jestem alergikiem:/

  OdpowiedzUsuń
 37. Po 3 latach noszenia aparatu ortodontycznego kusi mnie wybielanie! Usmiech od razu wyglada inaczej. Takiego efektu nie uzyska sie zwyklymi pastami.

  OdpowiedzUsuń
 38. Myślałam kiedyś nad wybielaniem, ale piję zbyt dużo kawy, więc na długo by to wybielanie mi nie starczyło ;)

  OdpowiedzUsuń
 39. Co by nie robiła, i tak raz na rok muszę wybielać zęby :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Wybielanie to moje małe marzenie, jednak nie wiem czy się na nie zdecyduję, bo obawiam się jak zareagują moje słabe z natury zęby... Ale bardzo bym chciała!

  OdpowiedzUsuń
 41. Z naszymi zębami jest długa, dziwna historia. Nie podobają nam się za bardzo. Marzymy o ślicznych, prostych i białych zębach. Z chęcią zrobiłybyśmy sobie taki zabieg :D Pozdrawiamy ;*

  OdpowiedzUsuń
 42. Świetny post, przeczytałam z ciekawością :)

  OdpowiedzUsuń
 43. marzy mi się takie wybielanie! :) mam fioła na punkcie dbania o zęby, ale nie jestem zadowolona z ich koloru, więc taki zabieg byłby zbawienny :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Oj chciałabym mieć takie piękne, białe zęby. Niestety, ale z powodów zdrowotnych nawet pasty wybielające odpadają.

  OdpowiedzUsuń
 45. z miła chęcia wybrałabym się na taki zabieg :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Nigdy nie poddawałam się takiemu zabiegowi i póki co nie planuje tego robić. Może i nie mam największych zębów ale są zdrowe i mocne. Boję się że takie zabiegi źle na nie wpłyną

  OdpowiedzUsuń
 47. Ja ostatnio coraz częsciej o tym myślę , ale póki co kupiłam niedawno pastę wybielającą i widzę powoli efekty :)

  OdpowiedzUsuń
 48. ja ząbki wybielam preparatem iwhite, kupiłam sobie ostatnio od nich nakładki na zęby i zęby powoli o dwa tony mam ładnie wybielone, do tego nowe przebarwienia się nie robią i jest naprawdę ok. Planuję sobie jeszcze kupić płyn do płukania jamy ustnej, bo widze jest w promocji.

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...