czwartek, 12 listopada 2020

Rożek dla dziecka – rodzaje i funkcje

Rożek niemowlęcy przydaje się maluszkowi zwykle nie dłużej niż dwa miesiące. Kilkumiesięczne dziecko zaczyna się odkopywać z materiału, jest mu coraz mniej wygodnie, bo liczy na większą swobodę ruchów. Mimo wszystko jest to element, którego nie powinno zabraknąć w dziecięcej wyprawce. Na pierwsze tygodnie życia malucha sprawdzi się idealnie! Jakie mamy rodzaje rożków na rynku i jakie spełniają funkcje? 


Rożek dla dziecka – funkcje

Dziecko miało 9 miesięcy w brzuchu mamy, nim pojawiło się na świecie. Przez te długie tygodnie było ciasno otulone, bardzo blisko mamy. Stosując rożek można nowo narodzonemu maluszkowi zapewnić takie warunki, które będą dawały wrażenie bycia tak samo blisko. Ciasno otulony maluszek poczuje się pewnie, bezpiecznie i spokojnie. Będzie łatwiej zasypiał, lepiej spał, a przede wszystkim nie odczuje zimna.

Termoregulacja u dziecka, które dopiero kilka tygodni spędziło poza brzuchem mamy, jest daleka od idealnej. Maluszkowi potrzebne jest nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale i ciepło, a to są w stanie zapewnić rożki dziecięce, które oferuje sklep Wozki-Foteliki.pl.

Świeżo upieczeni rodzice mogą liczyć na jeszcze jedną korzyść wyposażenia wyprawki w rożek. Gdy pierwszy raz mają wziąć swoje dziecko na ręce, delikatną i lekką kruszynkę, są często przestraszeni. Brakuje im pewności, a potrzeba nieco czasu, aby nabrać wprawy w noszeniu maluszka. Dzięki rożkowi łatwiej utrzymać dzieciątko w prawidłowej pozycji, zapewniając mu wygodę, a sobie poczucie komfortu, że delikatna istota nie wyślizgnie się z rożka.

Rodzaje rożków

Na rynku mamy do wyboru dwa rożki – usztywniane lub miękkie. Pierwsza opcja jest droższa, ale wygodniejsza w codziennym użytkowaniu, głównie dla rodziców. W tej wersji tył jest usztywniony, np. przez wkładkę kokosową, dzięki czemu łatwiej utrzymać maluszka, poza tym jest mu cieplej i wygodniej. Miękkie rożki są tańsze, ale cieńsze i trzeba włożyć nieco więcej wysiłku w naukę ich wiązania, a następnie prawidłowego noszenia dziecka.

Rożki możemy również podzielić wedle materiałów, z których zostały wykonane. Najczęściej spotykamy produkty bawełniane, ponieważ to surowiec w 100% naturalny, niealergizujący, miękki, przyjemny w dotyku dla skóry dziecka i zapewniający ciepło. Z naturalnych tkanin na uznaniu zyskuje także bambus, ponadto wykonania z dodatkiem alg morskich, które zapobiegają podrażnieniom dziecięcej skóry.

Dużym uznaniem cieszą się rożki wykonane z polaru minky. To tkanina sztuczna, bardzo miękka i przyjemna w dotyku, ale niestety słabo przepuszczająca powietrze. Jeśli rodzice decydują się na takie wykonanie, muszą szukać produktu, w którym zewnętrzna warstwa będzie minky, natomiast wewnętrzna surowcem naturalnym.

Odpowiedni rozmiar, grubość i sposób zapinania

Rożki dziecięce mogą być używane przez cały rok. Sprawdzą się nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale i później – jako kocyk lub dodatkowy podkład do łóżeczka bądź wózka. Trzeba jednak dobierać je zgodnie z rozmiarami, aby nie były za duże lub za małe, a także pod względem grubości. Dziecko nie może się przegrzewać, dlatego latem sprawdzą się cienkie rożki, zimą zaś te nieco grubsze, ale tylko podczas wyjść na zewnątrz. W dobrze ogrzanych pomieszczeniach domowych nie ma potrzeby stosowania grubej tkaniny, aby zapewnić dziecku komfort termiczny.

Nie pomijajmy kwestii sposobu zapinania. Najwygodniejsze są rożki na rzepy. Nieco więcej czasu zajmuje prawidłowe zapięcie tych na guziczki. Za to najbardziej uniwersalne są rożki zawijane, przy czym trzeba nauczyć się, jak robić to prawidłowo. Wiecie już, jaki rożek sprawdzi się dla Waszego dziecka?

6 komentarzy

  1. Ja właśnie kupiłam do swojej wyprawki rożek na rzepy. Taki jest najlepszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatny post dla rodziców :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja siostra używała rożka po urodzeniu corki i uważam to za bardzo wygodną opcję

    OdpowiedzUsuń
  4. Nawet nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów rożku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wiem ... dla mnie to jakiś przeżytek :o Urodziłam 2 wcześniaków, jeden z wagą 1880, nie używałam rożka, lepiej było mi ich nosić czy kłaść spać tak "luzem". Ale tak, spróbowałam i lepiej spali pod samym kocem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od dziecka 😁 Mój chrześniak lubił spać w rożku :)

      Usuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...