sobota, 18 lipca 2015

Fototyp naszej skóry a odpowiedni kosmetyk do opalania

Cześć. Mam nadzieję, że w końcu pogoda będzie rozpieszczała nas na tyle, że temat dzisiejszego posta będzie adekwatny do panujących warunków atmosferycznych. Chciałabym dziś skupić się na odpowiednim dobieraniu filtrów w kosmetykach do opalania, jakie potrzebne są naszej skórze. Wiele osób myśli, że wystarczy byle jaki kosmetyk do opalania i po kłopocie - niestety każda skóra ma inne wymagania. Oczywiście, lepiej posmarować się kosmetykiem z niskim filtrem niż żadnym, ale jeżeli mamy możliwość, lepiej sięgnąć po taki, który dla naszej skóry będzie najlepszy. 

http://med-fit.pl/wp-content/uploads/2015/06/opalanie.png

Słońce ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, ale według specjalistów, niekoniecznie na naszą skórę. Oczywiście przebywanie na słońcu jest jak najbardziej wskazane, ale należy pamiętać, by korzystać ze słonecznych walorów z głową i z umiarem. Często zdarza się o tym umiarze zapominać i w konsekwencji zamiast cieszyć się piękną opalenizną, mordujemy się w bólach wynikających z poparzeń słonecznych. By tego uniknąć musimy sięgać po kosmetyki z filtrem odpowiednio dobranym do naszych potrzeb. Aby kupić odpowiedni filtr, należy określić dwie rzeczy, mianowicie, nasz fototyp oraz to, na jakie promieniowanie słoneczne będziemy wystawieni. Żeby dobrze wybrać kosmetyki, których będziemy potrzebowali, należy przede wszystkim skupić się na dobrym zdefiniowaniu naszego fototypu skóry. 

Według Fitzpatricka nasza skóra dzieli się na 6 typów:
1. Skóra biała, bardzo blada, z piegami, włosy rude lub blond, oczy niebieskie/zielone/piwne- skóra bardzo wrażliwa, trudno się opala, zawsze na czerwono- sugerowany filtr 50+.
2. Skóra blada, oczy niebieskie/piwne/zielone- trudno się opala, zawsze ulega podrażnieniom- sugerowany filtr 30-50+.
3. Ciemniejsza biała skóra - opala się łatwiej, rzadko ulega poparzeniom- sugerowany filtr 15-50+.
4. Brązowa, jasna skóra - łatwo się opala, mogą wystąpić minimalne oparzenia- sugerowany filtr 12-50+.
5. Brązowa skóra- opala się intensywnie, rzadko ulega poparzeniom- sugerowany filtr 8-50+ w zależności od nasłonecznienia.
6. Ciemnobrązowa, czarna- mocno się opala, nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym- filtr 8.
http://www.sunglamour.pl/wp-content/uploads/whats-your-skin-type-600x274.jpg
 Doszukałam się także innego podziału. 
Jest to podział właściwy dla osób rasy białej i dzieli się on na 4 typy:
Fototyp I "celtycki" - skóra jest bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne - do tego typu należą osoby o bladej karnacji, z piegami i rudymi włosami. Niestety u osób o takim fototypie, wystarczy chwila na słońcu, która może skończyć się poparzeniem słonecznym. Osoby takie narażone są także częściej na nowotwory skóry. Powinny zatem ograniczyć korzystania ze słońca, a jeżeli już do tego dojdzie - muszą zaopatrzyć się w kosmetyki posiadające bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
   
Fototyp II "północnoeuropejski" - skóra wrażliwa na słońce - posiadają ją osoby o cerze jasnej, ze znikomą ilością piegów, o włosach przeważnie blond lub rudych. Osoby takie są narażone na poparzenia słoneczne, jednak przy odpowiednim dawkowaniu słońca następuje pigmentacja skóry, czyli występuje prawdopodobieństwo opalenia się na brązowo.
 
 
Fototyp III "środkowoeuropejski" - skóra mieszana - osoby takie łatwo opalają się na brązowo, natomiast rzadko cierpią na poparzenia słoneczne - innymi słowy to szczęściarze.

Fototyp IV "południowoeuropejski" - skóra dosyć odporna na słońce - osoby takie opalają się na ciemnobrązowy kolor i bardzo rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Mimo, że narażenie na poparzenie jest niewielkie, u osób takich skóra jest wciąż podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem.
Warunki ekspozycji na słońce:
* ekspozycja ekstremalna - w miejscach takich jak lodowce, tropiki,
* ekspozycja znaczna - w miejscach takich jak plaża, bądź długi czas przebywania na wolnym powietrzu,
* ekspozycja znikoma - spędzanie na słońcu niewielkiej ilości czasu
Mam nadzieję, że ta solidna dawka informacji pozwoli Wam stwierdzić, posiadaczami jakiego typu skóry jesteście i dzięki temu dobierzecie najlepsza dla potrzeb swojej skory produkty.
Jaki jest fototyp Waszej skóry?

16 komentarzy

 1. Sama nie wiem do którego fototypu mogę przynależec bo już dawno się nie opalalam porządnie,:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jestem trójeczką- środkowoeuropejski :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chyba do jedynki należę :) ale ruda nie jestem :D

  OdpowiedzUsuń
 4. moja skóra nie zalicza się chyba do żadnego z tych fototypów bo jest jasna, ale nie jest wrażliwa na słońce i się nie opala prawie wcale:)

  OdpowiedzUsuń
 5. mój fototyp po chyba dwójka. dawno się nie opalałam na słońcu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko jasne, jestem typ północnoeuropejski :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam chyba dwójkę, tak mi się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem południowoeuropejskim fototypem, ale nigdy się nie "spaliłam" na słońcu [nawet wysmarowana oliwką].
  Mimo tego, twarz i ramiona chronię od niedawna filtrem bardzo naturalnym: smaruję się samym masłem mango :) Polecam o tym poczytać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nasz typ to numer dwa :) Zawsze filtr musi być ale póki co i tak mamy zakaż wychodzenia na długo na słońce :/

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie to coś pomiędzy typem 2 a 3 :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobra jestem totalną ignorantką i pierwszy raz czytałam dogłębniej o co z tym chodzi własnie teraz :D Stwierdzam, że mam chyba III fototyp choć opalam się jak trójka albo jak czwórka, więc coś w tym stylu. Dobrze wiedzieć. Myślę, że taka trzydziecha mi wystarczy na początek jak pojadę na wakacje bo właśnie rzadko kiedy mam poparzenia czy jakieś niedogodności. Powiem Ci, że nigdy nie zwracałam na to uwagi i bałam te kosmetyki z filtrem jak leci, nie chciałam nigdy tylko za wysokiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja nie pasuję do żadnego typu xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem chyba południowo europejski - słońce nie chce mnie "brać" hahaha a jak weźmie po stu godzinach na słońcu, to jest to lekki brązik :D

   Usuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...