czwartek, 9 marca 2017

Jak wybrać odpowiedni zespół weselny? - garstka porad

Tak jak obiecałam, powoli wprowadzam wpisy o tematyce ślubnej na stałe do treści bloga. Wpis o wyborze sali weselnej miał "premierę" już dość dawno temu, a cieszył się sporym zainteresowaniem, więc idąc za ciosem, przygotowałam wpis o kolejnym, równie ważnym punkcie organizacji wesela, jakim jest oprawa muzyczna. Każdy z nas ma różne preferencje muzyczne - jedni wolą pop, drudzy rock, a trzeci disco polo. Są też takie osoby jak ja, że słuchają każdego gatunku muzyki. Biorąc pod uwagę moje doświadczenie w tym zakresie, bo wybór zespołu mam już dawno za sobą, postanowiłam podzielić się z Wami najistotniejszymi informacjami. 


Któż z Was nie zna słynnego teledysku zespołu Maroon 5 - Sugar, w którym to zespół pokazywał się na różnych weselach? Było o nim bardzo głośno! Do dziś nie wiem, czy było to prawdziwe, czy nakręcone na potrzeby teledysku. Pary Młode, według mnie, były autentycznie zaskoczone. Tak czy inaczej, każda z nas ucieszyłaby się z takiej niespodzianki. Biorąc pod uwagę realia, raczej nie ma co się łudzić, że jakimkolwiek polskim weselu kurtyna opadnie, a zza niej wyskoczy nam Adam Levine ze swoją świtą, więc warto znaleźć naprawdę dobry zespół. Wydaje mi się, że na weselu, poza jedzeniem, jest on najważniejszy. Dlatego poniżej przedstawiam kilka równie ważnych kwestii.

#1 SPRAWY FINANSOWE
Warto zawsze na początku ustalić pewną kwotę, którą macie w planach przeznaczyć na zespół. Wtedy krąg Waszych poszukiwań może się powiększyć lub wręcz przeciwnie - zmniejszyć. Warto również wziąć pod uwagę skład zespołu, ponieważ należy pamiętać, że za "talerzyk" każdego z muzyków trzeba będzie zapłacić, jak za normalnego gościa. Jeżeli bierzecie zespół z daleka, w modzie jest również zapewnienie im noclegu oraz opłata dodatkowa za paliwo. Nierzadko po podliczeniu kwota jest kolosalna. Dlatego ja starałam się wybrać zespół z promienia max. 100 km, aby takie wydatki jak nocleg czy wysoki koszt dojazdu wykluczyć. O ile wydaje mi się, że kwestia dobrego zespołu jest bardzo istotna, o tyle sądzę, że w tej sprawie nie należy zanadto przesadzać z rozrzutnością, ale i również nie wykazywać się nadmiernym skąpstwem. Jeżeli nie macie zbyt wielkich funduszów, może warto pomyśleć o wynajęciu DJ zamiast zespołu? Przeważnie jest to jeden "osobnik", który za obsłużenie takiej imprezy weźmie 3x mniej, więc wszystkie koszty będą tu niskie. Razem z Narzeczonym zamknęliśmy się w kwocie 6000 zł i mam nadzieję, że nie pożałujemy swojego wyboru. Zespół wybraliśmy na podstawie filmików na YT i z polecenia dwóch znajomych par.

#2 DOŚWIADCZENIE ZESPOŁU
Z reguły jestem dość ufna w stosunku do ludzi, jednak w takich sprawach, jak organizacja wesela, zdanie się jedynie na przeczucie wydaje się być skrajnie nieodpowiedzialne. Doświadczenie zespołu jest bardzo ważne, tak samo jak to, byście mogli ich gdzieś posłuchać. Oczywiście, najlepiej jest to zrobić na żywo, jednak czasem nie ma takich możliwości. Fajnie jeżeli zespół ma swój Fanpage albo konto na Youtube, na którym zamieszcza filmiki z imprez. Sprzęt jakim posługuje się zespół również może wskazywać nam na jego rangę. Doświadczenie zespołu przekłada się również na nawiązywanie interakcji z gośćmi weselnymi. Zespołu czy DJ z doświadczeniem będą wiedzieli jak zachęcić ich do zabawy, rozluźnić i sprawić, by lepiej się poznali przy różnego rodzaju zabawach.

#3 REPERTUAR
Tak jak wspomniałam na początku, każdy z nas ma różne muzyczne guściki. Wybierając zespół zwróćcie uwagę na muzykę, którą grają. Mój zespół ma dość szeroki repertuar i cieszę się z tego powodu, ponieważ wydaje mi się, że ma szansę zadowolić niemal każdego gościa. Wesele, to miejsce, w którym spotykają się ludzi w różnym wieku, warto zatem dostosować repertuar zarówno do osób starszych, jak i młodszych, by każdy czuł się na sali komfortowo.

#4 PROWADZENIE OCZEPIN
Ten temat budzi we mnie naprawdę dość spore emocje. Niejednokrotnie podczas oczepin zdarza mi się opuścić salę, bo zabawy są na tyle żenujące i nie na miejscu, że totalnie nie mam ochoty brać w nich udziału. Prymitywne zabawy z podtekstem seksualnym, to zdecydowanie nie są zabawy, które chciałabym zafundować swoim gościom na weselu. Różnego rodzaju rozbieranki też uważam za mały nietakt - oglądanie wujka Józka w samych majtkach niezbyt mnie rajcuje. Warto dlatego znać repertuar oczepinowy zespołu. Ważne jest to, by zespół był otwarty na różne zmiany czy nowości według Waszych pomysłów.


PYTANIA DODATKOWE, KTÓRE MOŻNA ZADAĆ ZESPOŁOWI:
1. Jak długo trwają bloki muzyczne? - jeżeli Wasz zespół takowe posiada, warto wiedzieć jak długą będą trwać.
2. Jaki jest ewentualny koszt dojazdu zespołu na salę weselną? Czy w koszty wliczony jest również dojazd do PM?
3. Czy zespół muzyczny posiada wodzireja? - Bardzo dobrze jeżeli takiego ma, z pewnością rozrusza on towarzystwo.
4. Zapytajcie o to,  czy jest możliwość obejrzeć jakieś dodatkowe filmiki z wesel innych par. Nie chodzi mi tu o oglądanie prywatnych zabaw, ale często kamerzyści współpracują z zespołem i zdarza im się nakręcić ich jedną czy kilka piosenek granych podczas imprezy. 
5. Po czyjej stronie leży opłacenie ZAiKSu? - Czasem płaci go zespół, czasem sala, ale najczęściej Para Młoda.
6. Możecie delikatnie zapytać o to, czy zespół podczas imprezy spożywa alkohol. Wiadomo, zespół jest wtedy w pracy, więc powinien być trzeźwy, jednak zdarzają się różne wyjątki.
7. Czy zespół podczas trwania wesela organizuje zabawy integracyjne dla gości?
8. Zapytajcie o to, w jakich strojach zespół występuje na scenie? Mile widziane oczywiście garnitury i sukienki.
9. Do której godziny zespół będzie grał i jaki jest koszt dokupienia ewentualnych dodatkowych godzin?
10. Czy zespół gwarantuje zastępstwo w przypadku swojej niedyspozycji wynikającej z sytuacji losowych?
11. Jaka jest wysokość zaliczki? - to warto ustalić przed spotkaniem, telefonicznie, by być na daną kwotę przygotowanym. 
12. Jak długie są przerwy i jak często zespół z nich korzysta?
13. Czy zespół potrafi grać bez sprzętu elektronicznego? - W obecnych czasach pytanie może wydać się głupie, ale przypadki chodzą po ludziach. Czasem można usłyszeć o braku prądu na weselu, a jego naprawa może potrwać, więc jeżeli sala nie jest wyposażona w agregat, to wesele może skończyć się klapą. Impreza bez muzyki - brzmi słabo.
14. Na samym końcu, choć to nie pytanie, namawiam do bardzo szczegółowego zaznajomienia się z umową!

Jak już Wam mówiłam, nasze wesele odbędzie się 16.06.2018 roku. Na obecną chwilę zarezerwowaliśmy salę, zespół na wesele i poprawiny i fotografa. Teraz szukam fryzjerki i makijażystki, które zrobią mnie tego dnia na bóstwo.  Niebawem powinniśmy również rozglądać się za samochodem, którym chcielibyśmy pojechać do ślubu. Nie pozostaje chyba nic innego, jak skorzystać z usług wypożyczalni. Dodatkowo myślę często o wypożyczeniu jakiegoś większego samochodu, by ewentualnie przewozić wszystkie rzeczy, takie jak alkohol czy dekorację na salę. Znacie może wypożyczalnię http://automaks.pl/ i możecie coś o niej powiedzieć? Nie wiem, czy udało mi się wypisać wszystkie niezbędne informacje dotyczące zamawiania zespołu, ale liczę na to, ze koleżanki, które są już "po" tym wielkim dniu, coś dodatkowo podpowiedzą.

Co dla Was było ważne podczas wyboru zespołu/DJ na swoje wesele?

19 komentarzy

 1. Wybrałam swój ze względu na popularność i bardzo dobre opinie wśród innych ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Maroon V mogłabym mieć na swoim ślubie, ale ogólnie mnie raczej prędko podejmowanie takich decyzji nie czeka. Chyba wolałabym dj :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cenne rady, może kiedyś się przydadzą:D Kiedyś miałam brać ślub, ale się rozmyśliłam:D

  OdpowiedzUsuń
 4. znam idealny zespół ,który cieszy się olbrzymią popularnością w mojej okolicy, byłam na wielu imprezach, na których grali ale na razie nie zamierzam brać ślubu

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy13:38:00

  Bardzo dzękuję Ci za ten wpis ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy wpis:) Ja już ślub mam za sobą, a zespół wybrałam dosłownie na ostatnią chwilę:) Byli tak zaskoczeni terminem ślubu (praktycznie z dnia na dzień) że się zgodzili:) i było naprawdę super:) Myślę, że te wszystkie przygotowania (u niektórych trwające nawet rok) są po prostu zbędne. My swój ślub zorganizowaliśmy w dwa miesiące:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgodzę się z Tobą :) Oczywiście, można przygotować wesele w miesiąc jak się człowiek dobrze zepnie, ale po co urządzać taką gonitwę? Możliwe, że udało Ci się załątwić fajny zespół, ale uważam to bardziej za szczęście ;) Mój zespół rezerwowałam 2 lata wcześniej i w dniu, w którym spotkaliśmy się podpisać umowę, członek zespołu powiedział, że miał telefon na naszą datę - wiem, że nie kłamał, bo firma ta składa się z dwóch zespołów i jeden z nich już był zajęty, więc wzięłam drugi :D

   Usuń
  2. Oczywiście, że się da - ale po co? Ja nawet bym nie chciała tak szybko organizować ślubu, chciałabym się nacieszyć tymi przygotowaniami, szczególnie, że większość ozdób będę robiła sama, a na to potrzeba czasu.
   No a poza tym - a raczej przede wszystkim - kwestia finansowa... mało kto może sobie pozwolić na organizację ślubu i wesela w 2 miesiące :)

   Usuń
 7. U Nas zespół był sprawdzony i dobrze znany mamie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dokładnie się z Tobą zgadzam. Moi rodzice mają zespół muzyczny i od wielu lat grają na weselach. Nigdy nie zgadzają się na żenujące zabawy, ciągle nagrywają nowe utwory, więc jest ich już kilka stów i narzeczeni mają w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 9. W okolicach mojego miasteczka bardzo dobry zespół to koszt max 5 tys:) Właśnie jesteśmy na etapie wyboru, więc takie posty przyjemnie się czyta:) Najbardziej irytują mnie 20 minutowe przerwy co 3 piosenki (bo i na takich weselach byłam i ze strony zespołu to wielki żart).

  OdpowiedzUsuń
 10. W moim przypadku jeszcze wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja byłam ostatnio na weselu na którym grał genialny DJ. Miał mnóstwo zabaw i pomysłów, lecz ludzie nie byli do końca zadowoleni z repertuaru, ponieważ leciały stare włoskie piosenki zamiast tanecznego disco polo. Jednak to nie jego wina, a pary, która te piosenki wybierała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim zdaniem zespół to jedna z najważnbiejszych rzeczy, jeśli chodzi o wesele. Kiepski zespół potrafi zepsuć całe wesele.

  OdpowiedzUsuń
 13. Twoje posty ślubne za jakiś czas bardzo mi się przydadzą :) póki co chyba musze przystopować z gadaniem i planowaniem ślubu, bo dla mojego narzeczonego to chyba za szybkie tempo...

  jeśli chodzi o muzykę - to faktycznie jeden z najważniejszych aspektów wesela... powiedz mi proszę, ile Wy płaciliście zaliczki za zespół?
  No i jestem ciekawa szukania zespołu w naszym przypadku... byliśmy na jednym weselu, gdzie całkiem fajnie grali... ale pewnie będziemy szukać innych, a wiadomo - najlepiej bezpośrednio posłuchać jak grają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że okażą Ci się pomocne.
   Przy opłacie za zespół 5200 zł, w naszym przypadku kwota zaliczki wynosiła 800 zł :)

   Usuń
 14. Nasz ślub był skromny - postawiliśmy na kameralną uroczystość dla najbliższej rodziny i zrezygnowaliśmy z zespołu na rzecz płyt CD :)

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...