środa, 13 września 2017

System Workflow - co to jest i czy warto go stosować?

W Polsce, jak i na świecie istnieje wiele firm w różnych branżach. Jedne prosperują świetnie, inne kompletnie sobie nie radzą i w dość szybkim czasie ogłaszają swoją upadłość. Jest jednak pewien sposób na to, by firmą zarządzało się lepiej. W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć temat workflow, co z wolnego tłumaczenia oznacza przepływ pracy. Termin ten jest coraz częściej spotykany, aczkolwiek niewiele osób wie, z czym to się tak naprawdę je. System workflow to nic innego, jak sposób zarządzania zespołem ludzi, czyli spojrzenie z boku na organizację pracy. Główną rolę odgrywają tu managerowie, którzy dysponują różnymi zadaniami w oparciu o pewne ustalone wytyczne. Pewnie ciekawi Was, jak wygląda to z punktu widzenia pracownika? Zatem, pracownik jest informowany o tym, że ma do wykonania pewną pracę, jednak nie wie, jakie zastosowanie czy jakie znaczenie ma jego część. Na czym tak obszerniej polega ten proces zarządzania znany workflow?


Aby dobrze zrozumieć, o co chodzi w tej metodzie, powinno się wiedzieć, czym ona jest. Można to opisać zarówno w szerszym, jak i węższym znaczeniu. Obszerniej ujmując, jest to sposób przepływu informacji zachodzący między różnymi obiektami, które biorą udział w jej przetwarzaniu. W węższym znaczeniu, to nic innego, jak przepływ dokumentów pomiędzy zatrudnionymi pracownikami, którzy odpowiedzialni są za wykonywanie pewnych zespołów czynności. Można to objaśniać również w kontekście komputerowym, w którym workflow charakteryzuje automatyzacja procesów biznesowych, w trakcie których pracownicy  otrzymują poszczególne zadania automatycznie, na podstawie pewnych procedur. Dlaczego zatem warto stosować workflow? Istnieje co do tego kilka powodów:
 • przede wszystkim, dzięki temu systemowi można skupić się na lepszym rozdzieleniu zadań, głównie pod względem posiadanych przez pracowników kwalifikacji. Jednocześnie przekłada się to na lepsze zarządzanie i kontrolowanie przepływu pracy. Można dzięki temu połączyć pracę różnych działów,
 • pozwala również rozwiązywać problemy. Informacje na temat przebiegu procesu są dostępne szybciej, przez co daje pozwolenie na natychmiastowe reagowanie na zaistniałe przestoje już w trakcie pracy,
 • nie wszystkie zadania, które są do wykonania muszą zostać zrobione za pomocą pracy rąk ludzkich. Powierzone obowiązki mogą zostać zautomatyzowane, co daje przedsiębiorstwom możliwość zaoszczędzania czasu, który jest cenny i ograniczenia kosztów związanych z nakładami pracy ludzkiej.
By wprowadzić do firmy system workflow należy go odpowiednio przystosować. Fundamentem stanowiącym podstawę dla wprowadzenia tego programu jest znajomość procesów zarządzania, ponieważ to na ich podstawie opracowuje się różnego rodzaju programy, których zadaniem jest wykazywanie miejsc, w których niezbędne jest modyfikacja. Wprowadzenie tego systemu wykazuje wszystkie wady i zalety, które przekazywane są kolejno programistom, co w konsekwencji pozwala usprawnić i dostosować aplikację. Dzięki temu, to wspaniałe narzędzie, które ogranicza nakłady pracy i steruje różnymi procesami. Fajnie byłoby, by w przyszłości pojawił się tego typu system, który zarządzałby pracą bloga czy social mediów. Pokazywałby, które funkcje trzeba poprawić, co działa źle i wymaga poprawy lub co działa dobrze i jakie działania w tym kierunku trzeba wzmocnić.

Słyszeliście o systemie zarządzania workflow?

35 komentarzy

 1. Pierwsze słyszę, ale fajne wpisy z takimi można powiedzieć pojęciami, teraz jest tyle różnych nowych metod w każdej dziedzinie, że samemu nie jest się w stanie wszystkiego znaleźć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. właściwie w firmie dla której wykonuję zlecenia coś takiego funkcjonuję :) ale nie wiedziałam, że ten system ma swoją nazwę fachową :)

  OdpowiedzUsuń
 3. o Workflow jeszcze nie słyszałam, ale z tego co opisujesz-bardzo ciekawy system ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie slyszalam nigdy o tym terminie, ale dobrze wiedziec:)

  OdpowiedzUsuń
 5. wychodzi z tego, ze to bardzo dobry system

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj usłyszałam o czymś podobnym, ale nie znałam tej nazwy. Fajnie było się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Dzięki. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie słyszałam, ale ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o takim systemie. Według mnie to rewelacyjnie rozwiązanie dla wielu firm :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam, że tak to się nazywa ale w mojej pracy funkcjonuje coś podobnego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy o tym nie słyszałam. Ale post bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam kiedyś o takim czymś tylko nie wiedziałam jak to się nazywa. Myślę że to dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ty to obiegana we wszystkim chyba jesteś ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy11:09:00

  Ciekawie to brzmi. Nie słyszałam o tym nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałam napisać w pierwszym odruchu, że kompletnie nie wiem co to jest. Ale jak się zastanowiłam to wydaje mi się, że pracowałam w takim systemie w korporacji, choć to nie było tak nazywane.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jest to bardzo fajne rozwiazanie w duzych firmach. Zastanawiam sie czy u mnie, przy liczbie 250 osob, jest to stosowane. Do tej pory tego nie bylo, jednak 3 lata jestem poza firmą. Wydaje mi sie, ze swietnie u nas by sie to sprawdzilo.

  OdpowiedzUsuń
 16. O kurczę! Świetnie że o tym napisałaś. Chyba to zastosuję w niedalekiej przyszłości. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwszy raz o nich słyszymy :) Kuszą, kuszą :D

  OdpowiedzUsuń
 18. pierwsze słyszę, nie znam się na tym.

  OdpowiedzUsuń
 19. ciekawa jestem tego systemu, bo wcześniej o nim nie słyszałam :) Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, nawet z blogów o nieco innej tematyce;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nigdy nie słyszałam nie jest na temat tego systemu dlatego patyku jest dla mnie bardzo ciekawy. Chętnie dowiedziałem się na ten temat czegoś jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja nie słyszałam o tym systemie. W mojej poprzedniej firmie by sie taki przydał bo tam panowal "system spychologii"

  OdpowiedzUsuń
 22. Nigdy nie słyszałam o takim systemie, jednak myślę że dla wielu firm byłoby to doskonałe rozwiązanie które wpłynie na jakość pracy, a przy tym także i dochody.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem bardzo ciekawa jak działa ten system. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. Chciałabym dowiedzieć się więcej na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 24. znajomość procesów zarządzania jest podstawą w każdym systemie jaki chcielibyśmy wprowadzić.
  post inspirujący!

  OdpowiedzUsuń
 25. Uzywamy go w firmie gdzie pracuje. Bardzo przydatna rzecz !

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy14:31:00

  Nigdy o tym systemie nie słyszałam jednak studiując administrację zahaczyliśmy trochę o zarządzanie w organizacji i faktycznie jest tam dużo elementów o którym wspomniałaś w poście, są różnorakie procesy, różne programy, które mają na celu rozwiązywanie różnych konfliktów w organizacji, ustalanie przebiegu pracy, struktury organizacyjne itp. Więc myślę, że system workflow ma sens i duże znaczenie w zarządzaniu/menagerowaniu, bardzo ważne jest rozwiązywanie problemów oraz umiejętne rozdzielanie zadań, ponieważ to na pewno wpłynie pozytywnie na jakość działania w firmie :) . Bardzo fajnie i prosto to opisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetne rozwiązanie :) Dzięki za wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Pierwszy raz czytam o tym systemie, ale muszę przyznać że to faktycznie dobre rozwiązanie dla firm

  OdpowiedzUsuń
 29. Szczerze mówiąc nie znałam tego pojęcia, dzięki za rozjaśnienie umysłu :) Jak ktoś rzuci hasło workflow to już będę wiedziała "z czym to się je". Blogi to jednak skarbnica wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Pierwsze słyszę o tym :)

  OdpowiedzUsuń
 31. To dla mnie nowość. Na podstawie tego, Jak to opisujesz, uważam,że przy prawidłowym wdrożeniu może zaowocować świetnymi wynikami😊

  OdpowiedzUsuń
 32. Pracuję w takim systemie :) bardzo usprawnia pracę, każda komórka ma swoje oddzielne zadania.

  OdpowiedzUsuń
 33. Moj maz ostatnio zaczal prowadzic firme swojego ojca i wuja w naszym wojewodztwie, wiec opowiem mu o tym systemie.

  OdpowiedzUsuń
 34. coś podobnego przydało by mi się w domu hahaha

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...