poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Projekty domów tanich w budowie – czy są opłacalne?

Zakup i realizacja projektu domu taniego w budowie to rozwiązanie mogące budzić wątpliwości. Niskie koszty początkowe nie muszą gwarantować jakości, a do tego dochodzą jeszcze wysokie koszty eksploatacyjne. W tym wpisie sprawdzamy, czy możliwe jest wybudowanie ładnego domu, który będzie tani także w użytkowaniu.Co generuje największe koszty budowy?


Na pierwszy plan wysuwa się pytanie, co generuje koszty budowy. Rozkładają się one proporcjonalnie na stan surowy otwarty i zamknięty, deweloperski i wykończenie. Duży wpływ na ostateczną cenę ma sam projekt i zastosowane w nim technologie. Np. strop drewniany może stanowić połowę wydatków, jakie trzeba ponieść przy wykorzystaniu prefabrykatów. Różnica będzie również między konstrukcją murowaną a taką, która wykorzysta szkielet wykonany z drewna.

Na największe wydatki trzeba się przygotować przy stanie surowym. Fundamenty, ściany działowe, nośne, kominy, strop, dach, okna, drzwi zewnętrzne i brama to wydatki pochłaniające przeszło połowę całej kwoty.

Pozostała część rozkłada się mniej więcej po równo na doprowadzenie obiektu do stanu deweloperskiego, czyli ocieplenie, instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie (w tym zakup pieca), tynki i parapety. Na końcu jest wykończenie. W tym wypadku warto podkreślić, że jeżeli celujemy w bardzo wysoki standard, to wydatek na tę część inwestycji może być znacząco wyższy.

Projekty domów tanich w budowie – czy pomogą zaoszczędzić?

Jak widać powyżej, jest bardzo wiele czynników, mogących generować koszty. Jednak optymalnie dopasowany projekt, który ma na celu optymalizację wydatków, może zapewnić duże oszczędności. Sprawi to, że duży i funkcjonalny dom powstanie w cenie dwa razy mniejszego mieszkania w mieście. Jest to możliwe głównie dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych oraz uwzględnieniu w konstrukcji systemów, pozwalających przy zachowaniu wysokich parametrów wytrzymałościowych oszczędzać dzięki znacznemu zmniejszeniu strat energii i ciepła. Tutaj dowiesz się więcej o takich projektach https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_ladne_i_tanie_w_budowie.html. Sam fakt wykorzystania gotowego projektu to również mniejsza suma końcowa, np. projekt domu o powierzchni 100 m2, wykonany na indywidualne zamówienie to wydatek rzędu 10 tys. zł, podczas gdy gotowe rozwiązania można znaleźć nawet za 1,5 - 2 tys. zł.

Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie – co je wyróżnia?

W kontekście domów tanich w budowie ważne są również niewielkie koszty eksploatacyjne, które nie rzucą się cieniem na początkową oszczędność. W tym celu stosuje się energooszczędne rozwiązania. Największą wagę projektanci przykładają do odpowiedniego ocieplenia oraz właściwego spożytkowania tektoniki, oraz naturalnych ruchów powietrza. Oprócz tego ważne jest usytuowanie budynku na odpowiedniej osi, w ten sposób, by optymalizować wykorzystanie energii słonecznej (w tym kontekście można też pomyśleć o fotowoltaice, na którą są dość duże dopłaty). Istotny jest także stosunek kubatury do powierzchni, a także rodzaj ogrzewania i zamontowanej stolarki. Jednak najważniejsza pozostaje właściwa termoizolacja. Dzięki najnowszym osiągnięciom z dziedziny budownictwa, na rynku dostępne są sposoby na zapewnienie doskonałego bilansu cieplnego.

Projekty ładnych i tanich domów – kto je wykonuje?

Projekty budynków, które będą tanie w budowie i energooszczędne możemy zlecić na indywidualne zamówienie, jednak będzie to znacząco większy wydatek niż gotowy projekt. A taki można znaleźć w katalogu jednego z przedsiębiorstw specjalizujących się w rozwiązaniach tego typu. Niska cena idzie w parze z bardzo szerokim wyborem, dzięki czemu możemy liczyć na dużą dozę inspiracji. W asortymencie znajdziemy zarówno domy piętrowe, parterowe, z poddaszem, zaprojektowane z uwzględnieniem najnowszych trendów ekologicznych i designerskich. W tym miejscu znajdziesz wiele ciekawych propozycji https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html. Do tego dochodzą pomocne narzędzia, takie jak generator kosztorysu, który z góry pozwala zapoznać się z dość precyzyjnie określoną wysokością inwestycji (z uwzględnieniem aktualnych stawek rynkowych, co jest przydatne jednakowo przy negocjacji z podwykonawcami, a także staraniach o kredyt).

Staliście kiedyś przed wyborem własnego projektu domu bądź pomagaliście komuś podjąć decyzję odnośnie takiego wyboru?

24 komentarze

 1. Powiem szczerze, że zupełnie się na tym nie znam, więc potrzebowałabym się doszkolić albo skorzystać z pomocy specjalistów:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny wpis. Budowa domów wymaga niestety pewnych nakładów finansowych. Ja, mając przed sobą to wszystko myślę, jaki chciałabym dom. Pewne koszty mi odchodzą, ponieważ w rodzinie mam osoby, które zajmują się dużą częścią tych rzeczy więc wiem, że nie skasują ode mnie tyle co ktoś obcy. Niestety nikt mi nie obniży materiałów budowlanych więc zapamiętam sobie na przyszłość ten post :) Jednak wszystko przede mną i wszystko okaże się w swoim czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jeszcze niestety nie zgłęębiałąm się w ten temat, choć dom to moje małe marzenie

  OdpowiedzUsuń
 4. to kiedy mi taki kupisz?:P

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie to jeszcze przyszłość takie wybory, choć może nie tak odległa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten temat jeszcze przede mną, ale fajnie, że jest taki post :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja na pewno bym poradzila sie specjalisty w takim prrzypadku, nie mialam okazji wybierac ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydatny post :) Myślimy nad własnym domkiem, dobrze że mam w większości w rodzinie budowlańców z własnymi firmami haha :D

  Pozdrawiam :)
  Moncia Lifestyle

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że sama raczej nie podejmowałabym decyzji - zrzuciłabym wszystko na męża. On się na tym zna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. My mamy zamiar się budować za jakiś czas, więc takie artykuły będą na wagę złota. Ale tymczasem. Cieszymy się mieszkaniem które dopiero co kupiliśmy :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja myślę, że decyzje o projekcie domu itp zostawiła tm swojej drugiej połowie 😁

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam nadzieję że kiedyś przed takim wyborem stanę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślałam o budowie domu, jednak zdecydowaliśmy się w ostateczności na mieszkanie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie plsnuje budowy domu ale na pewno szukałabym zaufanych specjalistów :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy wpis. Muszę go sobie zapisać, ażeby móc do niego wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie da się zrobić coś takiego tanio, a jednocześnie dobrze jakościowo :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Moim zdaniem najwięcej w budowie domu to kosztuje robocizna. Materiały też idą co roku do góry, ale jednak ceny fachowców są ogromne i też sposób w jaki wykonają swoją pracę też czasami wymaga poprawy przez inną ekipę. Niestety budowa domu to ogromne nerwy i stres oraz koszty.

  OdpowiedzUsuń
 18. W sumei ciekawy temat. Rozważaliśmy kiedyś taki właśnie dom :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czasem się cieszę, że nie muszę o tym myśleć...

  OdpowiedzUsuń
 20. Marzy mi się stworzyć kiedyś projekt własnego domu - kto wie... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Projekty mają zazwyczaj X set stron, tskze trzeba moeć sporą wiedzę, by cos takiego sporządzić ;(

   Usuń
 21. Znam temat takich domów, często wieszamy systemy przeciwsłoneczne w takiej zabudowie, do tego wykorzystujemy czujniki pogodowe - bardzo wdzięczny temat, sama mam w planach postawić właśnie taki dom dla siebie!

  OdpowiedzUsuń
 22. Marzę o swoim własnym domu, mam nadzieję, że kiedyś będę miała projekt własnego domu :))

  OdpowiedzUsuń
 23. Przeglądałam kiedyś projekty domów tanich w budowie i jest co wybrać :) Biorąc pod uwagę gigantyczne ceny działek w mojej okolicy to chyba nie pozostaje mi do wyboru nic innego niż projekt domu taniego w budowie :D

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...