sobota, 27 kwietnia 2024

Niezbędne narzędzia w Twoim ogrodzie

* Artykuł sponsorowany / W tym roku moje życie kręci się wokół ogrodu. Mieszkamy w swoim domu już 5 lat, ale do tej pory skupialiśmy się na wykończeniu jego wnętrza. W tym roku stawiamy na ogród. Zrobiliśmy opaskę wokół domu, chodnik, wydzieliliśmy miejsca na rabaty kwiatowe i drzewka. Nakupowałam też tyle roślin, które czekają na wsadzenie, że głowa mała. Każdego dnia korzystam z jakichś sprzętów ogrodniczych. Wielu z nich nadal mi brakuje. Dzisiejszy wpis, to będzie taki zbiór najpotrzebniejszych narzędzi w ogrodzie oraz takich, w które chciałabym się zaopatrzyć. Posiadanie odpowiednich narzędzi ogrodniczych może znacznie ułatwić pracę w ogrodzie oraz pomóc w utrzymaniu go w doskonałym stanie. Inspiracją do stworzenia tego wpisu była strona https://sklep.drabiny.info/.

Oto lista czynności i niezbędnych narzędzi, które warto mieć pod ręką:

  • Wkopywanie, przekopywanie, prace porządkowe - każdej wiosny ruszamy do swoich ogrodów, by uporządkować je po jesieni i zimie. Do tego przydadzą się szpadel, motyka, grabie czy taczka. To jedne z podstawowych narzędzi. Szpadel niewątpliwie pomoże Ci podczas wsadzania nowych roślin czy przekopywania gruntu. Dzięki motyce sprawnie opielisz ogródek czy rabaty kwiatowe, a dzięki grabiom uprzątniesz trawnik. Wszystkie zgrabione nieczystości potrzeba wywieźć, a do tego najlepsza będzie taczka. Znajdziecie takie na stronie sklep.drabiny.info.
  • Przycinanie gałęzi, formowanie kształtów roślin - to ważne prace pielęgnacyjne, które wymagają odpowiednich narzędzi do wykonania ich skutecznie i precyzyjnie. Przydadzą Ci się takie narzędzia, jak: sekator, nożyce ogrodnicze, piła czy drabina. Wiele roślin wymaga corocznego przycinania, więc w zależności od rozmiarów rośliny, mogą to być sprzęty zasilane naszą siłą lub akumulatorowe.  Drabina na samym początku nie będzie zbyt często potrzebna, ale z każdym rokiem, kiedy rośliny będą coraz większe, może okazać się totalnym niezbędnikiem, bo... Jak przyciąć 3-metrowy świerk czy jodłę bez jej pomocy? Kreatywni na pewno znaleźliby "ciekawe" rozwiązania, które pogwałciłyby wszelkie zasady BHP, ale ja wolę te standardowe, jak wspomniana drabina.
  • Pielęgnacja trawnika - kiedy myślimy o trawniku, to przychodzi nam na myśl bardzo łatwa w uprawie roślina. Nic bardziej mylnego. Od dawna trawnik uchodzi za tę najbardziej wymagającą i mnie przyszło się o tym bardzo szybko przekonać. Mam w ogrodzie piękne roślin, a trawnik woła o pomstę do nieba. Potrzebuje dosiewki i ogólnej pielęgnacji odchwaszczającej. Do pracy z trawnikiem najbardziej przydatne narzędzia to: kosiarka (ja preferuję te spalinowe), podkaszarka do miejsc, gdzie kosiarka nie dojedzie, wertykulator (wertykulacja trawnika na wiosnę to podstawa), siewnik do siania trawy lub rozsypywania nawozu (zrobi to równomiernie, ponieważ sypanie z tak zwanej "ręki" w przypadku nawozów może zniszczyć trawnik, np. wypalić go, jeśli sypniemy za dużo). 
  •  Podlewanie - my mamy niezbyt duży ogród, więc nie zdecydowaliśmy się na system nawadniający, ale teraz troszkę żałujemy. Roślin mamy coraz więcej, w tym bardzo dużo hortensji. Są też wierzby, a jak wiadomo, one lubią dużo wody. Bieganie z konewką, szczególnie po moim nie tak dawnym złamaniu nogi, robi się bardzo uciążliwe. Dlatego tym razem skusilibyśmy się na to wcześniej wspomniane nawadnianie. Ale jeśli go brakuje, to na pewno przyda się kilka konewek, wszelkie zraszacze czy porządny wąż ogrodowy.
  •  Przenoszenie roślin - w tym roku wiosna wystartowała bardzo szybko, a potem ostudziła (dosłownie!) nasz entuzjazm przymrozkami. Wtedy biegałam z roślinami, które nie są mrozoodporne w tę i z powrotem. Za dnia wynosiłam, różę, lawendy czy supertunie na dwór, na noc chowałam do garażu. Oj, nachodziłam się przy tym co nie miara. Gdybym miała wózek ogrodowy na pewno byłoby szybciej i lżej, dlatego prędzej czy później się w niego zaopatrzę.

Pamiętaj, że odpowiednie narzędzia ogrodnicze mogą różnić się w zależności od rodzaju ogrodu oraz wykonywanych prac. Dlatego warto dostosować wybór narzędzi do własnych potrzeb i preferencji.

 Lubisz pracę w ogrodzie?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...