czwartek, 5 października 2017

Katharina Bodenstein - kosmetyki naturalne w moim ogrodzie

Mieszkanie na wsi, to nie tylko prowadzenie nudnego, odartego z rozrywek życia, jak niektórzy to postrzegają. To w pierwszej kolejności możliwość obcowania z przyrodą, co dla mnie jest wartością bezcenną. Żyjąc na wsi, a tym bardziej na Mazurach z przyrodą i jej walorami jestem za pan brat. Gdzie nie sięgnę wzrokiem otaczają mnie piękne drzewa, pola i jeziora. Poza oczywistym atutem wizualnym, to także bogactwo różnego rodzaju roślin, ziół, które można wykorzystać w kosmetyce. Bycie eko staje się coraz bardziej popularne i ta moda zdecydowanie mi się podoba. Kobiety są coraz bardziej świadome produktów, których używają, analizują składy, a co niektóre przygotowują kosmetyki na własną rękę.


Jeżeli o mnie chodzi, do przygotowywania kosmetyków DIY jeszcze mi daleko, choć decydując się na książkę Kosmetyki naturalne w moim ogrodzie Kathariny Bodenstein zdecydowanie do tego kroku się przybliżam. Książka, choć niewielka i niezbyt opasła, bo liczy jedynie 120 stron (łącznie ze spisami treści i innymi tego typu informacjami) zawiera masę przydatnych informacji, które każdy zwolennik naturalnej pielęgnacji powinien poznać. Książka zawiera przepisy na skuteczne  kosmetyki oparte o niedrogie, a często darmowe i łatwo dostępne składniki, wypróbowane zasady pielęgnacji dopasowane do rodzaju cery i pory roku oraz porady, jak zbierać, ścinać, suszyć i przechowywać zioła. Sami przyznajcie, że jest to spora dawka teoretycznej i praktycznej wiedzy.


Spis treści tej książki jest bardzo prosty i przejrzysty, a to, co podoba mi się w nim najbardziej, to to, że informacje na temat roślin, ich przygotowywania czy przechowywania podzielone jest na pory roku. Dla przykładu, mamy teraz jesień, więc przeglądając książkę od 77 strony mamy wiele informacji na temat roślinności, która aktualnie jest w zasięgu naszej ręki. To bardzo fajne ułatwienie, więc brawo za ten pomysł! Po co tracić czas na rośliny, których już dawno nie możemy zerwać, gdy możemy zająć się tymi, które obecnie są w pełnej krasie?


Nie chcę zdradzać Wam całej zawartości książki, więc zrobiłam przykładowe zdjęcie wnętrza. Jak widzicie, każda wzmianka o danej roślinie opatrzona jest ładnymi fotografiami. W tekście wyszczególnione są tytuły przepisów. W tym przypadku mamy do czynienia z olejkiem do ciała z mięty pieprzowej czy przepis na miętową kąpiel orzeźwiającą. W całej książce, na tę porę roku znajdziemy przepisy na kosmetyki z 13 surowców, takich jak marchew, jabłko, ziemniak, por, rokitnik, orzechy czy pigwa.


Bardzo cieszę się, że jestem w posiadaniu tej książki. Dzięki niej, poza przepisami,  mogę dowiedzieć się więcej na temat samych składników. Książka ta zmotywowała mnie również do tego żeby udać się na spacer po swojej okolicy wiosną i latem w poszukiwaniu różnego rodzaju roślin, jak babka lancetowata czy mniszek pospolity i przyrządzenia z nich czegoś całkiem dla mojej skóry nowego. Teraz z kolei mogę skupić się na warzywach w moim ogródku. Mając w zanadrzu tak ciekawą i przydatną wiedzę mam nadzieję, że uda mi się z nich coś fajnego i kosmetycznego przyrządzić. Jeżeli tak będzie, na pewno się o tym dowiecie! Jeśli przygotowywanie kosmetyków naturalnych wejdzie mi w nawyk, może nawet pojawi się seria takich wpisów z moimi poczynaniami. Książka została wydana przez Wydawnictwo WAM i to właśnie na jej stronie można dokonać zakupu tej pozycji, jeżeli tematyka choć trochę Was zaciekawiła.

Przygotowujecie kosmetyki naturalne na własną rękę?

51 komentarzy

  1. no no, fajna książka, bardzo ciekawa i tyle przepisów

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam te klimaty wiejskie,na Roztoczu mamy też pięknie , bardzo ciekawa książka, na pewno pomocna😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Ta KSIĄŻKA wydaje się być ciekawa - chętnie zapoznałabym się bliżej z zawartością jej wnętrza :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tematyka zdecydowanie nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedyś poszukiwałam takiej książki. Sama mieszkam na wsi, może nie aż na takich pięknych zielonych terenach jak Ty, ale z pewnością część roślin idealnych do wytworzenia kosmetyków bym znalazła. Fajnie, że książka jest ładnie wydana, bo tym o ziołach często brakuje właśnie takiej przyjemnej dla oka oprawy ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. A właśnie, sporo osób nie ma pojęcia ile dobra jest w ogrodzie i często są to rzeczy, które działają na skórę lepiej niż kupione kosmetyki.

    OdpowiedzUsuń
  7. Anonimowy16:21:00

    Kupuję nie ma co! Świetna książka

    OdpowiedzUsuń
  8. Nigdy tego nie uczyniłam ale nie ukrywam chciałabym spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  9. ksiązka idealna dla mnie , uwielbiam naturę i cuda jakie robi z naszą skórą

    OdpowiedzUsuń
  10. nigdy nie przygotowywałam kosmetyków na własną rękę, co najwyżej robię sobie maseczkę na twarz z ogórków:)
    książka mnie zaciekawiła, kto wie, może zacznę działać:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Tez mieszkam na wsi, na
    Kujawach i uwielbiam spacery po mojej okolicy, szczegolnie w maju, gdy jest wysyp ziół u nas :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Anonimowy18:25:00

    dość ciekawa książka, ale chyba nie bawiłabym się w przygotowywanie kosmetyków ;d

    OdpowiedzUsuń
  13. raczej sama nie przygotowuję kosmetyków, ale z chęcią przeczytałabym tę książkę

    OdpowiedzUsuń
  14. Autorka tej książki miała super pomysł! Chętnie bym poznała przepisy na naturalne kosmetyki.

    OdpowiedzUsuń
  15. Lubie takie lektury ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Mój dom rodzinny jest na wsi i uważam że to najlepsze miejsce w jakim przyszło mi się wychowywać :) Co do książki to wydaje się inspirująca :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Anonimowy20:14:00

    Ciekawa książka, myślałam kiedyś nad wykonywaniem samodzielnie kosmetyków

    OdpowiedzUsuń
  18. Generalnie moda na bycie eko zupełnie mnie nie interesuje i omija ale takie przepisy to coś dla mnie. Uwielbiam stosować zioła czy rośliny w pielęgnacji. A skąd czerpać pomysły i wiedzę o roślinach jak nie z takich książek właśnie. Chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  19. Anonimowy21:25:00

    Ciekawa książka. Nigdy nie przyrządzałam sama żadnych mikstur z roślin i ziół.

    OdpowiedzUsuń
  20. Książka ciekawa :) Chętnie do niej zerknę :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Bardzo chcialam sobie robić własne kosmetyki, ale neistety czasu brak :( Buziaki

    OdpowiedzUsuń
  22. Również od prawie 20lat mieszkam na wsi, coś wspaniałego :) książkę z miłą chęcią bym przeczytała, tak samo jak Ty wyruszyłabym na poszukiwanie ziółek :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Kosmetyków sama nie robię, ale chętnie podejmę się tego zadania. Warto mieć takie w domu. Nie dość, że tanie lub zupełnie za darmo, to jeszcze jak korzystnie wpływają na organizm! Kiedyś nasze babcie i Prababcie nie miały dostępu do kremów, masek, wcierek, a mimo wszystko wyglądały i wyglądają pięknie!

    OdpowiedzUsuń
  24. raczej książka nie dla mnie wolę kupować kosmetyki :)
    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
  25. u mnie te wszystkie rośliny i zioła oraz liście drzew od zawsze były wykorzystywane w leczeniu, przy przeziębieniach i nie tylko, dla wzmocnienia odporności. z mniszka np. moja mama robi miód. z czarnego bzu sok na zimę podobnie z aronii.

    OdpowiedzUsuń
  26. książka mi obca, ale chętnie bym zakupiła i wręczyła mojej cioci. ona lubi robić sama kosmetyki i mimo, że zaraz jej pyknie 50 (tak tak!), to wygląda na 24 (czyli mlodsza ode mnie haha).

    OdpowiedzUsuń
  27. Świetna pozycja. Muszę sobie sprawić taką książkę, bo uwielbiam takie ciekawostki- a jeszcze jak można zrobić samemu coś dla siebie i swojej skóry to tym bardziej! Bardzo mnie zaciekawiłaś tą książką.

    OdpowiedzUsuń
  28. Nie mialam odwagi jeszcze sama przygotowac sobie kosmetyku , ale temat bardzo ciekawy. Rowniez mieszkam na wsi i uwielbiam te klimaty :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Ciekawe! Ja nigdy się nie interesowałam takimi rzeczami, ale może czas najwyższy? :D

    OdpowiedzUsuń
  30. Uwielbiam uciekać na wieś, uwaga - do teściowej :) Hehehe :) S poznanie kosmetyków od środka byłoby ciekawym doświadczeniem :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo ciekawa i przydatna książka :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Książka bardzo przydatka, strasznie by mi się taka przydała.

    OdpowiedzUsuń
  33. Bardzo ciekawa książka 😁 chyba trzeba w nią zainwestować 😁

    OdpowiedzUsuń
  34. Ciekawa musi być ta książka i na pewno jest przydatna :)

    OdpowiedzUsuń
  35. Sama tylko robię peeling z kawy.

    OdpowiedzUsuń
  36. Powiem Ci szczerze, ze w nie mam za bardzo czasu zeby przygotowywac sobie kosmetyki, jedynie od czasu do czasu wykonam jakis peeling. A co wsi to za kilka lat jak syn skonczy podstawowke to rowniez przeprowadzam sie na wies. Miasta mam juz dosyc.

    OdpowiedzUsuń
  37. Sama nie przygotowuję kosmetyków, kiedyś miała raz taką przygodę ale to nie dla mnie. Chętnie robię jakieś zdrowotne nalewki, syropy, itp ;)

    OdpowiedzUsuń
  38. Przyznam sie bez bicia, że przedtem nie wiedziałam o istnieniu danej pozycji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet mnie to nie dziwi. Nie jest to jakaś popularna pozycja :)

      Usuń
  39. Kiedyś próbowałyśmy robić maseczki z roślin, ale nie wypaliło :D

    OdpowiedzUsuń
  40. nie mam swojego ogródka ale czasem przygotowywałam faktycznie kosmetyki z babcinego ogródka, lubię takie samodzilne mikstury ;)

    OdpowiedzUsuń
  41. Nigdy nie robiłam takich kosmetyków sama, ale chętnie bym przejrzała taką książkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  42. Co prawda niewiele kosmetyków przygotowuję metodami DIY, głównie maseczki i to latem, bo wtedy dostępność różnych półproduktów jest najlepsza, ale jak widzę po spisie treści też jesienią czy zimą można czerpać z dobrodziejstw natury tylko trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę. Z pewnością dowiedziałabym się czegoś nowego z tej książki, ciekawa pozycja :)

    OdpowiedzUsuń
  43. Oj ja nawet z taką pomocą byłabym sie stworzyć jakiś kosmetyk. JesZcze by mi trzecia ręka wyrosła... hmmm w sumie nie pogardziłabym trzecią reką

    OdpowiedzUsuń
  44. Spis treści wygląda jak menu room servisu hotelowego! XD Super, że dorwałaś tę książkę! Dawno nie robiłam sobie ziołowej kąpieli ale czekam na recenzje z Twoich poczynań zainspirowanych książką!

    OdpowiedzUsuń
  45. Jeszcze takich rzeczy sama nie robiłam, ale chyba czas to zmienić xd

    OdpowiedzUsuń
  46. Tego typu książki są wyjątkową skarbnicą wiedzy. Matka natura ma nam do zaoferowania naprawdę sporo, tylko trzeba mieć wiedzę, Jak umiejętnie te skarby wykorzystać. Chętnie zakupie książkę gdy będę mieszkać na swoim i wtedy stworzę własną bibliotekę pełną takich skarbów.

    OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...