czwartek, 22 sierpnia 2019

Sztukateria powraca, jak bumerang

Tak, sztukaterie znów są modne. Gładkie, jednolite ściany, najczęściej białe lub szare, to nieodłączne kolory stylu skandynawskiego, który od kilku lat jest bardzo popularny w wykańczaniu wnętrz. Skandynawskie wnętrza bardzo często są minimalistyczne i chłodne. Jeżeli chcielibyście dodać swojemu wnętrzu charakteru i elegancji - sztukateria wydaje się być dobrym pomysłem.


Jeżeli o mnie chodzi, najbardziej podoba mi się ta najprostsza sztukateria, czyli po prostu najprostsze z możliwych prostokąty. Kiedy oglądałam pewien wnętrzarski program Doroty Szelągowskiej i zobaczyłam w nim sztukaterię, byłam pod wrażeniem. Mimo zastosowanych prostych elementów na gładkiej ścianie, pokój poddany metamorfozie zmienił swoje oblicze o 180 stopni. Salon miał to "coś". Był pełen szyku i stał się bardziej stylowy. 

 ŹRÓDŁO: HGTV.PL / Dorota inspiruje

Najbardziej trwałą sztukaterią jest sztukateria gipsowa. Materiał ten jest bardzo plastyczny i wdzięczny w obróbce. Jest łatwy w modelowaniu i co fajne, całkowicie ekologiczny. Wykorzystywany jest w zdobieniu ścian od stuleci. Dzięki jego fajnej formie, sztukateria może przybierać kształty, jakie tylko sobie zamarzymy. 

Sztukateria najładniej będzie prezentowała się we wnętrzach wysokich (przy niskich efekt może być odwrotny i wręcz karykaturalny, ponieważ sztukateria może to wnętrze optycznie jeszcze bardziej pomniejszyć). Pięknie będzie się prezentowała również we wnętrzach historycznych czy starych kamienicach. Sztukateria sama w sobie stanowi ozdobę, ale... Może też być częścią innego dodatku, np. stanowić ramę wielkiego lustra. Zamiast standardowej ramy, rama gipsowa wydaje się być ciekawym i oryginalnym pomysłem. Sztukateria niestety nie wszędzie może okazać się dobrym pomysłem.

Co sądzicie o sztukaterii? Podoba Wam się?

5 komentarzy

 1. Podoba mi się sztukateria i to bardzo

  OdpowiedzUsuń
 2. sztukateria jest cudowna na większych metrażach gdzie jest przestrzeń, sama chciałam ją mieć al większość ścian będę miała zastawionych więc efektu nie będzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie! ale mam na to za mały metraż...:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się podoba w niektórych wnętrzach, ale bardziej żeby popatrzyć itp. W domu raczej bym nie postawiła na sztukaterię :)

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...