środa, 19 lutego 2020

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując wózek

Zakup wózka dla dziecka, to nie lada wyzwanie. Jest to najdroższy wydatek, który trzeba ponieść podczas kompletowania wyprawki. W dzisiejszych czasach mają one tyle bajerów i właściwości, że ciężko to wszystko ogarnąć. Zazwyczaj na zakup wózka mamy kilka miesięcy, choć często odkładamy to na ostatnią chwilę. Co powinien mieć dobry wózek, a co jest zbędnym gadżetem? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu dla swojego dziecka? Mam nadzieję, że niżej uda mi się to wszystko zgrabnie opisać w 5 puntach. 3W1 - NAJBARDZIEJ POPULARNA OPCJA ALE CZY NAJLEPSZA?

Wózki 3w1, to świetna opcja, bo podczas jednego zakupu, kupujemy gondolę, spacerówkę i nosidełko. Ale czy każda z tych rzeczy jest równie dobrze wykonana? Firmy bardzo często chcą zaoszczędzić na materiałach, co odbija się na jakości poszczególnych produktów. Czasem warto zastanowić się dłużej i kupić mniej rzeczy, a dobrych. W końcu liczy się tu bezpieczeństwo dziecka. Można kupić lepsza gondolę i nosidełko, a zakup spacerówki odłożyć na późniejsze miesiące, gdy dziecko będzie już stabilnie siedziało.  Ciekawym rozwiązaniem w kwestii wózków jest zakup modelu, w którym stelaż wózka jest uniwersalny i pasuje zarówno do gondoli, nosidełka, jak i spacerówki. Dzięki temu, jak już wspominałam, nie musimy od razu kupować wszystkich elementów np. spacerówki, a tylko te, których w danym momencie potrzebujemy. Przykład takiego wózka to cybex balios S - funkcjonalność i wygoda w jednym.

WAGA WÓZKA

Waga wózka odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie jeśli jego przyszli właściciele mieszkają w bloku, w którym na domiar złego, nie ma windy. Znoszenie wózka, a potem jego wnoszenie nie jest najprostsze czynnością, zwłaszcza, gdy klatki schodowe są wąskie. Waga wózków z gondolą waha się od 10 do AŻ 25 kilogramów - na pusto. Gdy włożymy do środka dziecko i wszelkie niezbędne akcesoria, waga znacznie wzrośnie, co może stać się sporym wyzwaniem. Warto więc przeanalizować, jaka waga jest dla nas maksimum, by częste spacery były przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. 

KOŁA - PIANKOWE CZY POMPOWANE?

Kolejna istotna decyzja, którą musimy podjąć, to rodzaj kół. Wybór nie powinien być losowy, a uzależniony od terenu, który będziemy najczęściej przemierzać. Małe, piankowe i skrętne kółka sprawdzą się w mieście, gdzie jest pełno twardych, gładkich chodników. Takim wózkiem będzie Ci też dużo łatwiej manewrować, nie tylko w alejkach osiedlowych, ale również sklepowych. Duże, pompowane koła są dobrym rozwiązaniem, gdy mieszkasz poza miastem, a głównym terenem do spacerów są piaszczyste, często nierówne drogi. Są cięższe od piankowych, jednak dużo lepiej amortyzują wózek. Łatwiej Ci będzie pokonać małe przeszkody takie jak: krawężnik czy dołki na wyboistej drodze.
AMORTYZACJA

Aby śpiący maluch nie budził się za każdym drgnięciem wózka, należy zadbać o odpowiednią amortyzcję. Zawieszenie nie może być ani twarde, ani zbyt miękkie, by wózkiem nie trzęsło i - w przeciwnym wypadku - nie kołysało na boki.


BUDKA

Najlepiej, by była głęboka. Dzięki temu będzie chroniła dziecko przed silnym wiatrem. Warto zwrócić uwagę również na to, czy model wózek posiada materiał chroniący przed promieniowaniem UV. To zapobiegnie również bleknięciu materiału, co jest ważne przy wózkach w ciemnym kolorze.

5 komentarzy

 1. Cenne rady dla rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to temat przyszłościowy, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne rady :) Na pewno kiedyś do nich wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja juz wiecej wozkow nie planuje:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wózka nie kupowałam ponad 10 lat ale teraz byłabym zdecydowanie mądrzejsza przy wyborze..

  OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...