czwartek, 19 stycznia 2023

Windykacja w Polsce

Podobno branża windykacyjna jest jedną z najbardziej rozwojowych w Polsce. Każdego roku przybywa osób, które zalegają za spłatami należności. Rośnie również liczba spraw, które mają na celu odzyskanie wierzytelności. Dziś wierzyciele nie boją się już walczyć o swoje. Mają w tym zakresie duże pole manewru, bo polskie prawo przewiduje wieloetapową procedurę dochodzenia długów. Gdy sprawami tymi zajmą się doświadczeni prawnicy, sprawę udaje się rozwiązać w stosunkowo szybkim czasie. Z myślą o osobach, które mierzą się z uporczywymi dłużnikami i chcą odzyskać należne im pieniądze, sporządzony został ten wpis. Zapraszam do zapoznania się, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza się przyda i będziecie chcieli skorzystać z usług https://www.aif.com.pl/windykacja/.

Windykacja, to nic innego, jak procedura mająca na celu odzyskanie należności. To zatem zbiór czynności prawnych oraz procesowych, dzięki którym wyegzekwujemy spłatę długów. Należy jednak pamiętać, by podczas windykacji korzystać z metod mieszczących się w granicach prawa. Możemy dokonać podziału na 3 rodzaje windykacji. Są nimi windykacje: polubowna, sądowa i komornicza.

  • windykacja polubowna, inaczej windykacja miękka. Są to czynności, które przeprowadzane są na etapie przedsądowym. Nazwa idealnie odzwierciedla charakter działań, gdyż wszelkie próby odzyskania długu mają tu charakter polubowny. W tym rodzaju windykacji, wierzyciel lub prawnik nawiązuje kontakt z dłużnikiem i przy pomocy rozmów oraz odpowiedniej argumentacji próbuje nakłonić go do zwrotu pieniędzy.Odbywa się to najczęściej drogą telefoniczną lub mailową.
  • windykacja sądowa, inaczej windykacja twarda. ten rodzaj windykacji odbywa się wtedy, gdy polubowne próby porozumienia się z dłużnikiem nie przyniosą oczekiwanego skutku, np. kiedy dłużnik unika kontaktu, nie jest dostępny pod podanym adresem lub nie godzi się na rozmowy. Sądowa windykacja w Polsce wymaga sporządzenia pozwu, który należy złożyć do właściwego sądu albo E-sądu.
  • windykacja komornicza - postępowanie egzekucyjne i zarazem ostatni z etapów windykacyjnych. Sprawa kierowana jest do komornika, po otrzymaniu sądowego nakazu zapłaty, opatrzonego klauzulą wykonalności. W Polsce windykacja prowadzona przez komornika może sprowadzać się do wejścia do mieszkania dłużnika i zajęcia jego dóbr materialnych.

W Polsce obrót gospodarczy od zawsze obarczony był sporym ryzykiem. Klienci niepłacący za towar lub wykonaną usługę są prawdziwym utrapieniem dla wszystkich przedsiębiorców. Gdy na horyzoncie pojawiają się problemy z odzyskaniem należności, warto oddać sprawę doświadczonej kancelarii windykacyjnej. Dobrą wiadomością jest na pewno to, że kosztami za cały proces windykacji można obarczyć dłużnika, dzięki czemu osoby, które są stroną poszkodowaną nie stracą na tym jeszcze więcej. Oczywiście życzę wszystkim, byście nigdy nie musieli domagać się należnych Wam pieniędzy, ale życie pisze różne scenariusze i nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza, jak w powyższym artykule, może się przydać.

2 komentarze

  1. Tak jak piszesz, życie pisze różne scenariusze, i ja korzystałam z pomocy komornika. Uważam, że jest to jeden z najbardziej niedocenianych, a przy tym skrajnie niewdzięcznych, zawodów. A przecież to nie jest tak, że każdy nasyła na kogoś windykację by utrudnić temu człowiekowi życie, niekiedy próbuje się uzyskać to co sąd już zasądził. Po prostu.

    OdpowiedzUsuń

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...