wtorek, 21 lutego 2023

Wiosna a porządki w ogrodzie

Mamy już w zasadzie końcówkę lutego, przed nami marzec, a do wiosny został miesiąc. Pora już powoli pomyśleć o porządkach, jakie trzeba zaprowadzić w swoich ogrodach. Ja w tym roku będę miała masę roboty, bo... W końcu się ogrodziliśmy (prawie w całości), a co za tym idzie, możemy zacząć aranżować podwórko. Moja mama kocha pracować w ogrodzie i stara się troszkę zarazić mnie pasją do tego. Powoli udaje się jej to. Co i rusz przypomina mi, że niebawem będziemy mogły ruszyć z pracą. A jakie to prace trzeba wykonać w ogrodzie na wiosnę? Spore. Jednak wszystko ma swój czas i trzeba to wykonywać o odpowiedniej porze.


MARZEC / KWIECIEŃ

  • porządkowanie ogrodu po zimie - kiedy śnieg opuści nas na dobre, a na dworze robi się cieplej, można ruszać z grabkami. Wygrabiamy wtedy liście z trawy, wykosimy połamane gałązki czy śmieci, które przywiał wiatr. Powoli możemy myśleć o wyniesieniu mebli ogrodowych.
  • ściąganie osłon z roślin - jeśli zabezpieczaliście rośliny na zimę (np. hortensje kolorowe czy wrzosy), to spokojnie można zacząć myśleć o zdejmowaniu tych osłon. Warto jednak wcześniej poobserwować pogodę czy już wystarczająco się ustabilizowała.
  • zadbanie o trawnik - kiedy nasz trawnik został już oczyszczony, można przystąpić do nawożenia. Wczesna wiosna, to idealny moment na to. W kwietniu bardzo często wykonujemy też pierwsze koszenie. 
  • przycinanie krzewów i drzew - marzec oraz kwiecień, to najlepszy czas na przycinanie drzewek, szczególnie owocowych. Prawidłowe cięcie zagwarantuje lepszy wygląd rośliny oraz sprawy, że będzie lepiej kwitła i owocowała. Wstrzymać należy się w przypadku jaśminowca czy forsycji, ponieważ zbyt szybkie cięcie może spowodować, że zakwitnie słabiej lub wcale. Warto poczekać do końca kwietnia lub początku maja. 
  • porządkujemy rabaty kwiatowe - one też wymagają naszej uwagi. Warto je opielić, spulchnić ziemię, nawieźć odpowiednim nawozem, a odwdzięczą się pięknym kwitnieniem. 


MAJ / CZERWIEC

  • dalsza pielęgnacja rabat kwiatowych - maj to czas naszej zaciętej walki z chwastami. Musimy wykazać się w tym regularnością, ponieważ jeśli będziemy robić to zbyt rzadko, chwasty lepiej się ukorzenią i będzie z nimi jeszcze większy problem. Maj to też dobry moment na sadzenie bylin bulwiastych. 
  • sadzimy krzewy i drzewa, ale tylko te z pojemników - w tym miesiącu możemy sobie pozwolić jedynie na sadzenie drzew i krzewów, które były przechowywane w pojemnikach. Są to np. drzewa iglaste czy rododendrony.
  • zatroszcz się o krzewy i drzewa - w maju możemy zabrać się za przycinanie przekwitłych krzewów forsycji czy tawuły. Warto doglądać również drzewka owocowe i odpowiednio je zasilać. 
  • koś i nawadniaj trawnik - w maju i czerwcu możemy zaobserwować bardzo silny i  szybki wzrost traw. Pamiętaj o regularnym koszeniu - nie dopiero wtedy, gdy trawa utrudnia chodzenie. Najlepiej jest to robić raz w tygodniu. Należy również pamiętać o intensywnym nawadnianiu trawnika. trawę należy podlewać wczesnym rankiem (jeśli trawa będzie podlewana w największe upały, może to skutkować poparzeniem, a trawa zrobi się żółta). Trawę możemy nawadniać ręcznie lub automatycznie. Ja pewnie postawię na nawadnianie ręczne, czyli za pomocą węża ogrodowego lub armatek. W węże ogrodowe można zaopatrzyć się na stronie MiDaTech.


Lubicie prace ogrodowe?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...