piątek, 2 czerwca 2023

Jak założyć własny ogród?

 W tym roku poczyniliśmy duże postępy jeśli chodzi o prace w domu. Wykończyliśmy już prawie całą górę, zrobiliśmy schody. Najwyższa pora zająć się podwórkiem. Na ten moment jest obrazem nędzy i rozpaczy. Prace nad ogrodem można zlecić specjalistom, ale zrobienie go na własną rękę wydaje się bardziej satysfakcjonujące. Jeśli masz ogrodnicze zacięcie, to z pewnością spodoba Ci się ten post. W swoim ogrodzie musimy zrobić... Wszystko. Nie mamy nawet trawy. Mieszkając na wsi wiele czasu spędzamy na świeżym powietrzu, dlatego warto zadbać, by otoczenie było ładne. Myślę, że przyznacie mi rację, że w ładnych miejscach lepiej się wypoczywa. 

Kiedy w głowie pojawiają się wizje na temat ogrodu, nasze pierwsze myśli wędrują w stronę zakupu roślin. Odpowiedni ich dobór jest szalenie ważny, ale zanim się za to zabierzesz, w pierwszej kolejności skup się na rozplanowaniu całego podwórka. Trzymając się projektu masz dużo większe prawdopodobieństwo na stworzenie przestrzeni, którą pokochasz. Na tym etapie ważne jest:

  • określenie, do czego będzie służył ogród. Opcji jest kilka. Możesz stworzyć miejsce do odpoczynku i rekreacji.  Chyba, że wolisz poświęcić się roślinom i zabawić się w ogrodnika na cały etat? A może jednak chcesz stworzyć z niego powierzchnię przyjazną dzieciom? Wybór należy do Ciebie.
  • stworzenie projektu ogrodu. Weź kartkę, ołówek i narysuj całe podwórko, łącznie z budynkami i stałymi rzeczami znajdującymi się na niej (najlepiej w skali 1:100, tj. 1 cm = 1 m). Wtedy lepiej uzmysłowisz sobie, jaką przestrzenią dysponujesz. Ja zawsze robię rysunki, bez względu na to, co tworzę. Jestem wzrokowcem i jeśli nie zobaczę chociaż jakiegoś szkicu, to ciężko mi to sobie wyobrazić. Nie zapomnij uwzględnić stron świata - to ważne, by dopasować odpowiednie rośliny.


Jeśli zrobisz to - masz już naprawdę wiele. Jednak jest jeszcze kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Są naprawdę bardzo ważne.

  • określenie warunków glebowych. Ustal, jaki typ gleby występuje na Twojej działce. Jeśli ziemia przesypuje się przez palce - jest piaszczysta, jeżeli jest ciężka i klejąca, najprawdopodobniej jest to ziemia kliniasta. Sadząc rośliny należy uwzględnić, jakie mają zapotrzebowanie. Przykładowo, hortensje lubią glebę kwaśną.
  • określenie nasłonecznienia. Pamiętaj o tym, że różne gatunki roślin mają konkretne wymagania dotyczące stanowiska. Stanowisko słoneczne to miejsce, w którym światło słoneczne pada na ziemię powyżej 6 godzin w ciągu dnia. Na stanowisku półcienistym światło padać będzie na rośliny od 3 do 6 godzin, a w cienistym poniżej 3 godzin dziennie.
  • wyrównanie terenu i określenie ścieżek. Wyrównanie terenu jest naprawdę bardzo istotne. Im prostsza działka, tym łatwiej będzie ją kosić. Poza tym, nie ma chyba żadnych wątpliwości, że taka powierzchnia wygląda ładniej i schludniej.
  • zrobienie próbnego ogrodu. Jeśli nie wiesz, czy to co stworzyłaś ma ręce i nogi, możesz zrobić próbny ogród i za pomocą sznurków i patyków możesz wykonać obrys ścieżek czy rabat kwiatowych.

By zacząć wszystkie prace, potrzeba też odpowiednich narzędzi. Oto lista najbardziej przydatnych (wg mnie): 

  • narzędzia ręczne: łopata, szpadel, grabie, motyka, sekator, taczka, drabina. To zdecydowanie przedmioty, które przydadzą się i to nie raz. Łopata i szpadel są niezbędne przy sadzeniu krzewów. Grabie szybko rozprawią się z opadającymi jesienią liśćmi. Dzięki motyce łatwo i sprawnie opielisz ogródek kwiatowy. Z kolei drabina przyda się, gdy Twoje drzewka i krzewy podrosną i będą potrzebowały przycięcia. Ja jestem fanką drabin aluminiowych sklep.drabiny.info. Są stabilne, można je rozkładać i składać, więc nie zajmują wiele miejsca.
  •  narzędzia elektryczne/spalinowe: kosiarka, nożyce do żywopłotu. Bardzo ciężko prowadziłoby się ogród bez kosiarki. Ładnie przycięta trawa, to podstawa. W zależności od upodobań, można wybrać kosiarkę elektryczną, bądź spalinową. Ja jestem fanką tej drugiej opcji. Nie ma nic gorszego niż ciągłe zwracanie uwagi na to, by nie przeciąć kabla. Dzięki nożycom do żywopłotu zdecydowanie szybciej przystrzyżesz drzewka i krzewy, które tego potrzebują.

    Macie swoje ogrody?

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...