środa, 23 lutego 2022

Jak zapobiegać rozstępom

Rozstępy to dla wielu osób zmora. Nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, choć... Mnie one jakoś nie przeszkadzają. By dowiedzieć się, jak zapobiegać rozstępom, najpierw trzeba wyjść od garstki informacji, jak one powstają i co jest ich przyczyną. Powszechną opinią jest, że biorą się one od szybkiego wzrostu masy ciała. To prawda, ale nie jest to jedyny powód, dla którego można się ich nabawić.

SKĄD SIĘ BIORĄ ROZSTĘPY?

Rozstępy powstają wskutek dużego rozciągnięcia skóry. Włókna kolagenowe ulegają wtedy uszkodzeniu. Tworzenie się rozstępów ma miejsce podczas ciąży (https://beautymamasense.pl/jak-zapobiec-rozstepom-w-ciazy/), skoków wzrostowych u nastolatków, gwałtownego przytycia oraz od przesadnego ćwiczenia na siłowni. Występowanie rozstępów jest też uwarunkowane genetycznie. Zmiany hormonalne i przyjmowanie sterydów, a także stres mogą również przyczyniać się do ich powstawania.

ZAPOBIEGANIE CZY LECZENIE

W przypadku rozstępów bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Trzeba pamiętać o systematycznej pielęgnacji. Skóra rozciąga się stopniowo, więc musimy dostarczać jej odpowiednich składników. Należą do nich kolagen czy elastyna. Warto sięgnąć po dobry krem na rozstępy, który nawilży, odżywi i uelastyczni naszą skórę. Możemy również stosować różnego rodzaju olejki. Powinniśmy wmasowywać je w skórę, bo wtedy substancje lepiej przenikają i efekty są lepsze. W przypadku ciąży istotne jest, żeby uważać ze stosowaniem produktów na rozstępy w I trymestrze. Masowanie brzucha jest wtedy niewskazane, ze względu na ryzyko wywołania skurczów mogących doprowadzić do poronienia.
 
Mieliście do czynienia z rozstępami? Jak sobie z nimi radziliście?

1 komentarz

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...